אאא

צה"ל נערך לתגובה חריפה בעקבות ירי הרקטות, לאחר שגורמים מדיניים הזהירו היום (שני) כי תגובת צה"ל תגיע בקרוב. בצבא אף מערכים לאפשרות של כניסה קרקעית לרצועה, אם כי לא ברור האם זה ייצא לפועל.

במועצת שדות נגב התריעו בפני התושבים כי "בזמן הקרוב יישמעו פיצוצים כחלק מפעילות התקפית של צה"ל. יש להגביר ערנות ולפעול בהתאם להנחיות ההתגוננות ובהישמע התרעת צבע אדום יש להיכנס למרחב המוגן או למרחב הכי ממוגן שקיים בסביבתכם תוך פרק זמן ההתגוננות ולשהות בו 10 דקות".

מדובר צה"ל נמסר כי לאור הערכת המצב וכחלק מצעדי שיפור המוכנות הוחלט באוגדת עזה על חסימת אזורים וצירים הסמוכים לגדר המערכת. בנוסף הוחלט על עצירת עבודות חקלאיות במרחבים הסמוכים לגדר המערכת. יש להמשיך להישמע להוראות שיימסרו על ידי צה"ל ככל שיידרש.

בנוסף, הבוקר כבר הודיע מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף במיל' אבו רוקון, על סגירת המעברים ארז וכרם שלום, וכן על צמצום מרחב הדיג ברצועת עזה עד להודעה חדשה.

רשות שדות התעופה הודיעה כי עקב המצב הביטחוני, מעתה ועד להודעה חדשה, יתבצעו כל הנחיתות, של כל דגמי המטוסים ביום ובלילה, על מסלול 21 ועל מסלול 26 וזאת בחלוקה לפי שיקולי מזג אויר ותעבורה אווירית.

 זירת הנפילה (צילום: דוברות המשטרה)

מרכבת ישראל נמסר כי על פי הנחיות גורמי ביטחון, הופסקה תנועת הרכבות בין אשקלון לשדרות. לפי שעה רכבות בקו הנגב המערבי (רעננה-באר שבע) תחלנה ותסיימנה את נסיעתן בתחנת אשקלון. תחנות אופקים, נתיבות ושדרות תיסגרנה, עד להודעה חדשה.

במקביל, המועצה האזורית אשכול הודיעה על ביטול הפעילויות והחוגים שאמורים היו להתקיים בשטח המועצה היום אחר הצהריים, זאת בשל המתיחות הביטחונית באזור וההערכה כי צה"ל צפוי להגיב בעצמה על הירי. בהודעת המועצה נמסר, כי כלל הפעילויות יסתיימו בשעה 15:45.

מדוברות עיריית אשקלון נמסר כי בתום הערכת מצב שנערכה לפני זמן קצר בין ראש העיר אשקלון, תומר גלאם ופיקוד העורף, הוחלט לבטל את כל החוגים העירוניים המיועדים לשעות אחר הצהריים ולדחות את האירועים שתוכננו להתקיים בעיר, בהם: תחרות ריקודים ארצית, ליגת כדורגל אולמות ומשחק הכדורגל בין הפועל אשקלון לעירוני רמת השרון.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

בצה"ל נערכים לתגובה צבאית הולמת ודובר צה"ל, תא"ל רונן מנליס, מסר בתדרוך לכתבים כי שתי חטיבות חי"ר ושריון סדירות הוקפצו לדרום, וכי כוחות מילואים הוקפצו לכיפת ברזל. על פי הערכות כיפת ברזל לא הצליחה ליירט הלילה את הרקטות בשל הברקים הרבים שהיו בעקבות מזג האוויר החורפי.

מחשש לתגובת צה"ל, בחמאס מכחישים כי ירו את הרקטה. גורם בארגון הטרור העזתי אמר כי לאף גורם בארגונים ברצועת עשה אין אינטרס לפתוח באש לעבר ישראל.

הגורם אמר לסוכנות הידיעות הצרפתית כי יש אפשרות שמזג האוויר הסוער הביא לשיגור הרקטה. הגורם הוסיף כי המסר הועבר גם למשלחת המצרית. לצד זאת, הוא הוסיף איום כלפי ישראל, אם היא תגיב לירי לעבר השרון.

המזכיר הכללי של ארגון הג'יהאד האסלאמי, זיאד נאחלה, הזהיר הבוקר את ישראל ואמר כי "אנו מזהירים את ישראל מפני ביצוע תקיפה כלשהי כנגד רצועת עזה". לדבריו, "על הנהגת ישראל לדעת כי נגיב בעוצמה על תוקפנות".