אאא

קבלת פנים רשמית נערכה לנשיא ברזיל ז'איר בולסונרו, שנחת הבוקר (ראשון), לביקור בן ארבעה ימים בישראל. על פי משרד החוץ, שיאו של הביוקר יהיה ביקור משותף עם ראש הממשלה בנימין נתניהו בכותל המערבי. נתניהו קיבל את פניו של הנשיא הברזילאי התומך בישראל ונחשב לאוהד שלה, בקבלת פנים רשמית שנערכה בנמל התעופה בן גוריון.

זהו ביקורו הראשון של הנשיא הברזילאי הטרי יחסית בישראל והוא ביקור גומלין לביקורו של נתניהו לא מכבר במדינה הדרום אמריקאית. 

ראש הממשלה בנימין נתניהו פנה לבולסונרו וכינה אותו 'יאיר': "ברוך הבא לישראל. אנחנו עושים היסטוריה יחד. שלושה חודשים מאז השבעתך אתה מגיע לישראל כדי להביא את היחסים בינינו לשיא חדש".

נתניהו סיפר על ביקורו בברזיל ואמר: "בביקור בברזיל יצאתי החוצה והסתובבתי עם האנשים בברזיליה, התרשמתי בצורה בלתי רגילה מהאהדה והאהבה של העם הברזילאי לישראל. אני בטוח שכמו שאני ראיתי את האהדה הגדולה לישראל וכלפיי, אתה תפגוש את האהדה הגדולה לברזיל וכלפיך".

נתניהו התייחס גם למצב בדרום ואמר: "אתה מגיע בתקופה מתוחה, ולכן הנחיתי להשאיר את צה"ל בפריסה מלאה ברצועת עזה. אנו ערוכים לכל תרחיש, ונעשה מה שצריך למען ביטחון ישראל. אנחנו נחתום על הסכמים גם בנושא הביטחון".

על אף החשיבות שמייחסים בישראל לביקורו של נשיא אחת המדינות החשובות בדרום אמריקה אם לא החשובה ביותר, בולסונרו לא צפוי להודיע בביקורו על העברת השגרירות הברזילאית לירושלים כפי שהבטיח בקמפיין הבחירות שלו. הסיבה: לחץ ערבי ואיום על חרמות על סחורה ברזילאית במדינות ערב.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

על פי גורמים מדיניים הנשיא הברזילאי יודיע ככל הנראה על פתיחת נציגות סחר דיפלומטית בירושלים מה שיהווה סוג של פשרה בנושא הסבוך. 

נשיא ברזיל צפוי לקיים במהלך ביקורו פגישת עבודה עם ראש הממשלה, לחתום על הסכמים, להתארח לארוחת ערב במעון ראש הממשלה. הוא יבקר גם ביד ושם ויטע עץ בחורשת האומות. בולסונרו יקיים גם מפגש עם קהילת יוצאי ברזיל בישראל.

בנוסף, יבקר בולסונרו בפיקוד העורף ויעניק עיטור כבוד למשלחת החילוץ הישראלית שנשלחה לסייע באסון קריסת הסכר בעיר ברומדיניו שבדרום-מזרח ברזיל לפני כמה חודשים. מדובר ב"עיטור הצלב האימפריאלי של הדרום", העיטור הגבוה ביותר שמעניק נשיא ברזיל לזרים רמי דרג. העיטור מוענק מאז שנת 1822 ובין מקבליו היו נשיא ארה"ב לשעבר דווייט אייזנהאואר, אליזבת' השנייה מלכת בריטניה וראש הממשלה נתניהו - שקיבל אותו בביקורו בברזיל בחודש דצמבר האחרון.

החלק המשמעותי ביותר בביקור יהיה הנושא העסקי- כלכלי. במהלך ביקורו של בולסונרו יתקיים הפורום העסקי "פסגת החדשנות ישראל-ברזיל", אירוע כלכלי בין אנשי עסקים וחברות מובילות בישראל ובברזיל בהשתתפות בולסונרו ונתניהו. בולסונרו יבקר בחברת "מובילאיי" וייפגש עם אנשי עסקים לארוחת צהריים.