אאא

ספר שלישי, סינגל חדש: היוצר והזמר היהודי עובדיה חממה משחרר סינגל נוסף מתוך פרויקט המדרשיר: מיזם שבועי של טקסטים ומוסיקה המפרש את פרשת השבוע מנקודת מבטו היצירתית.

בהשראת פרשות השבוע, כתב והלחין חממה רעיונות והגיגים אישיים, למעין שירי מדרש. מיזם רחב יריעה אותו הגה, יצר הקליט והפיק בארבע השנים האחרונות.

זה החל בזכות ריטואל של קריאה ולימוד עצמי של פרשת השבוע ומדרשיה במהלך השבת. "במוצאי השבת הלחנתי את הרעיון שהתחדש בי" מגלה חממה, "ובמשך השבוע הקלטתי את היצירה באולפן". ואכן, מדי שבוע הוא שקד על עיבוד הרעיונות וההגיגים מהפרשה והפך אותם לשירת נשמה יהודית, רוחנית, מתחדשת פועמת וחיה, בסגנונו הייחודי.

במרכז המדרשיר לפרשות תזריע מצורע שבד"כ נקראות יחד - "מי האיש? (ברית מילים) עומד עניין חטא לשון הרע והעונש על המידה המגונה:

חז"ל מתייחסים לצרעת כאל עונש על חטא לשון הרע. מרן החפץ חיים קובע כי המרכל, המלעיז, המפריד, המקלל (והאחראי ליתר מעללי לשון הרע) יורד כל כך נמוך מבחינה רוחנית, עד שהוא מושך ומביא על עצמו נגע הניכּר בגופו, צרעת, "צרה -רעה" שכזאת. התורה תסביר מיד כי מהצרה הזאת, מהרעת המראֶה הזאת, נרפאים בבידוד ובהפרדה מן המחנה - המפריד יופרד, מידה כנגד מידה.

"ברית המילה, שגם היא נידונה בפרשה" מפרש חממה, "הופכת בעצם גם לברית של מילים. כולנו בקיאים מאוד בעניין מאכלות אסורים, ואפילו טבעי להיגעל מלהכניס לפה מאכל משוקץ כתולעת, אבל האם כולנו חסידים וזהירים בעורלת הדיבור בדברים היוצאים לנו מן הפה?!.."

חממה מסיים באמירה אקטואלית עד מאוד: "הנה אנו ממש לפני הבחירות. שבענו עד מאד מהקמפיין השלילי. נותר רק לגלות מי האיש שיראה לנו טוב..."

דַּע לְךָ שֶׁהַמִּלִּים הֵן נֶשֶׁק,
בְּכוֹחָן לִפְגֹּם וּלְצַעֵר,
אִי אֶפְשָׁר מֵהֶן לִבְרֹחַ,
כַּוֵּן הֵיטֵב לִפְנֵי שֶׁתְּדַבֵּר.

מִי הָאִישׁ הֶחָפֵץ חַיִּים?!
הַמַּצִּיב בִּשְׁעָרָיו שׁוֹמְרִים
מִפְּנֵי טֻמְאָה, מִפְּנֵי מָה שֶׁאוֹמְרִים,
שֶׁיַּשְׁגִּיחוּ הֵיטֵב מָה נִכְנָס וּמָה יוֹצֵא,
חַיִּים וּמָוֶת בְּיַד הַלָּשׁוֹן,
מַאֲכָל אָסוּר וְדִבּוּר מֻקְצֶה.

דַּע לְךָ שֶׁלַּמִּלִּים יֵשׁ כּוֹחַ,
בְּכוֹחָן לִבְנוֹת וּלְטַהֵר,
חֲבוּיָה בָּן מַנְגִּינָה שֶׁאִי אֶפְשָׁר לִשְׁכֹּחַ,
דַּיֵּק אוֹתָן לִפְנֵי שֶׁתִּצְטַעֵר.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'מוזיקה' ותישארו מעודכנים

נְצֹר לְשׁוֹנְךָ, הִיא הַזָּקִיף בַּשַּׁעַר,
לְשׁוֹן מֹאזְנַיִם בֵּין טָמֵא לְבֵין טָהוֹר,
שְׁמֹר שְׁעָרֶיךָ מִצָּרָה וְצַעַר,
בְּרִית מִלִּים, זָכוֹר וְגַם שָׁמוֹר!

"מי הָאִישׁ הֶחָפֵץ חַיִּים
אֹהֵב יָמִים, לִרְאוֹת טוֹב".

לצד הגשתו האישית של חממה, מתארחים בפרויקט "המדרשיר" אומנים מוכשרים רבים מז'אנר המוסיקה היהודית המתחדשת: וביניהם גם אבי בניון, אבישי אשל, ארז לונברג ואילן דמרי המשלימים לחממה מקהלה של מניין קולות. גם בשיר זה מנצח על מניין הקולות במיוחד איציק אשל שסילסולי גן העדן שלו, עוטפים במתיקות בית אבא - את כל השיר.

להפקת השיר ונגינתו שותפים כל הנגנים שניגנו בשיר "אנא בכח" שהפך מאז נוצר להמנון יהודי מוכר בכל בית בישראל. הם מייצרים את אותה אווירת קדושה מלאה בהוד והדר. אחד מהם הוא ניסים מולגן ששותף לעיבוד השיר ואחראי על הסאונד ועל סולו הגיטרה המחשמל פתיחה, שמרגע שתשמעו אותו הוא יתנחל בלבבכם.

מדרשיר בולט אחד מכל חומש מופץ כסינגל לאורך השנה, ובינתיים כבר הפך הפרויקט לפינה שבועית קבועה בכלי תקשורת שונים. לאחר חשיפת כל השירים מדי שבוע, מתכוון חממה בע"ה, לאגד את כל התכנים לספר / אלבום שלם המלווה גם בציורים מקוריים של הציירת ליאורה רוזנמן לכל פרשה ופרשה.