אאא

תוצאות הבחירות, נכון לשעה זו, לפני פרסום תוצאות קולות החיילים והמעטפות הכפולות, מלמדות כי בנימין נתניהו יהיה האיש עליו יטילו את מלאכת הרכבת הממשלה החדשה.

אם יצליח במלאכתו, יהפוך במהירות לראש הממשלה הישראלי המכהן במשך פרק זמן הארוך ביותר, במצטבר, בתפקיד זה, וישבור את השיא שהיה שייך עד כה לראש הממשלה הראשון, דוד בן גוריון.

אך כמובן, שהדרך לשם רצופה מכשולים, בדמות הדרישות השונות של המפלגות המציבות תנאי סף בתמורה להצטרפותן לקואליציה.

תוצאות הבחירות, והעובדה כי נתניהו מבקש להקים ממשלת ימין, מאפשרת לכל מפלגה להרגיש כביכול המפתחות בידיה, שכן אחרת, יש לנתניהו רק גוש חוסר ולא קואליציית רוב.

מי שהעביר את נתניהו בשדה מכשולים עד להצטרפותו לקואליציה הקודמת, משם התפטר בהמשך, היה יו"ר מפלגת ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, שהצהיר הבוקר: "לא אצטרף לממשלה בראשות בני גנץ, האופציה הקיימת זה להצטרף לממשלת נתניהו או לשבת באופוזיציה".

ומה הוא דורש בתמורה? מלבד הנושא הביטחוני, הוא צפוי לדרוש זכות וטו בנושאי דת ומדינה, דבר שעשוי לגרור מתיחות מול המפלגות החרדיות, שהגיעו להשיג מרשים, והפכו למפלגות השלישיות בגודלם בכנסת.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

בנוסף, הם דורשים להעביר את חוק הגיוס, בנוסח אליו התנגדה מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל. ח"כ עודד פורר הבהיר היום כי לא יתפשרו בנושא. "הם יכולים לקיים ממשלה חרדית בלעדינו. אם קווי המדיניות יהיו מקובלים עלינו - נשתף פעולה", אמר בראיון רדיופוני.

באיחוד מפלגות הימין, שסיימו גם הם עם חמישה מנדטים, דורשים לקבל 2 תיקים. את משרד החינוך עבור רפי פרץ, ואת תיק המשפטים עבור בצלאל סמוטריץ'.

בנוסף, יו"ר האיחוד הלאומי, ח"כ סמוטריץ' הודיע כי "הקמת ממשלת ימין תלויה בתיקון חוק החסינות שעליו הודעתי לפני כמה שבועות באופן שיבנה אמון אצל כל השותפים ביכולת לקיים את הממשלה הזו קדנציה שלמה. קורא לכל מפלגות הימין להצטרף לתמיכה".

בינתיים, רק מפלגות אלו הודיעו פומבית על דרישותיהם, וכבר נראה כי הרכבת הממשלה הבאה נקלעת לקשיים, ועדיין לא דיברנו על המפלגות החרדיות ועל כולנו של משה כחלון.