אאא

1.

ש"ס התחזקה במנדט, יהדות התורה התחזקה בשני מנדטים. זו שורת הסיום של מערכת בחירות סוערת ודינמית שמאחוריה עמל רב, אינספור ימי עבודה ואלפי פעילים נלהבים שביצעו חריש עמוק ברחבי הארץ. בשתי המפלגות החרדיות יכולים לומר היום בקול מלא: את התיאוריה על 'התפרקות שלטון המרנים' ניתן להעלות לבוידעם או להשליך לסל המיחזור. מערכת הבחירות הזו הוכיחה שכוחם של מרן שר התורה הגר"ח קנייבסקי ומרן ראש הישיבה חכם שלום כהן, יחד עם מועצות גדולי וחכמי התורה של שלוש המפלגות – גדול ועצום לאין ערוך. ברגע האמת, כפי שאומר הסלוגן של יהדות התורה, כולם התייצבו בתחתית ההר, אמרו נעשה ונשמע.

2.

בשבועות האחרונים דיברו על זליגת קולות לליכוד מתוך הציבור החרדי. דיברו על לאומיות שפשתה במחננו. דיברו על מפלגת זהות שעשויה לחולל שמות בקרב המצביעים החרדים. תוצאות האמת מוכיחות: האנרגיה שהשקיעו המפלגות הללו בשכנוע מצביעים חרדים הייתה לשווא. החרדים לא נוהרים לקלפיות. הם מקיימים את מצוות רבותיהם. לא כל מה שאדם מרשה לעצמו לכתוב או לצייץ ברשות הרבים של הרשתות החברתיות, הוא גם מקיים בפועל. בינו לבין קונו, הוא מקיים את מצוות רבותיו, גם כאשר יש לו ביקורת על נציג זה או אחר. 16 המנדטים של המפלגות החרדיות הן הוכחה אמיתית לכך שהעולם, בעיקר עולם התורה, לא מתנהל ברשתות החברתיות.

3.

מכוני הסקרים יכולים לצאת לפנסיה ולגמלאות. שבועות ארוכים שהם מציירים לאזרח הישראלי תמונת מצב אחת ומתעוררים בבוקר שלאחר הבחירות עם תמונה שונה כמעט לחלוטין. זה קורה בישראל, זה קרה בארה"ב, זה קרה בבריטניה. אין להם את האינטגריטי לבוא ולומר: חברים, טעינו. אין שום דרך להסביר את העובדה שבמשך שבועות ארוכים, כמעט בכל סקרי דעת הקהל, ש"ס התנדנדה על אחוז החסימה, פעם מנדט מעל ופעם מנדט פחות, ואילו תוצאות האמת מצביעות על שמונה מנדטים. ההסבר היחיד הוא שמכוני הסקרים לא יודעים לסקור את הציבור הזה. לפחות שיודו בזה לאחר מעשה.

4.

מכמיר לב היה לראות את אבי גבאי בנאום התבוסה המהדהד. מעט מחבריו למפלגה עמדו אחריו כמו בטקס קבורה. השפל ההיסטורי אליו הגיעה המפלגה חתום על שמו של מי שהיה בקדנציה החולפת שר בממשלתו של נתניהו. הוא בגד במפלגתו שלו, מפלגת כולנו, כשהחליט לחבור למפלגת העבודה. כעת, שלא יתפלא שבוחרי המפלגה בגדו במפלגה ונתנו את קולם למפלגות אחרות.

5.

בניסיון להתרומם בישורת האחרונה של הקמפיין, ניסה אבי גבאי להשתמש בנשק הישן שנשחק עד דק: עידוד תחבורה ציבורית בשבת. המפלגה שכרה אוטובוס והעמידה אותו לרשות תושבים חילונים. את הטריק הזה הישראלים מכירים. גבאי שכח: ניסו את זה לפניו, ינסו את זה גם אחריו. איש מהם לא צלח. השבת, מסתבר, תובעת את עלבונה, גם אם לפעמים לוקח לה קדנציה או שתיים. הפעם, החשבון הוגש לפירעון מיידי. גבאי ייאלץ להניח את המפתחות, אולי אפילו לפני שבת.

6.

קולות החיילים והמעטפות הכפולות (ייספרו לאחר ירידת העיתון לדפוס) עשויות להוריד את בל"ד אל מתחת לאחוז החסימה. בג"צ אישר את התמודדותה של המפלגה, אחרי שחברי ועדת הבחירות פסלה אותה מלהתמודד. מסתבר שאפילו בוחריה לא נתנו בה אמון ומצביעיה לא נהרו לקלפיות. זו אולי גם אינדיקציה נוספת לניתוק של חלק משופטי בג"צ מרחשי הלב של העם.

  • הטור פורסם בבקהילה'