אאא

אם למשהו עוד היה ספק מה חושבים האירופאים, הודעת האיחוד האירופי הבוקר (שני), כי הוא תומך לחלוטין בהסכם הגרעין עם איראן וקורא להימנע מכל הסלמה נוספת בסוגיה, הבהירה את העמדה האירופית. 

את הדברים אמרה שרת החוץ של האיחוד, פדריקה מוגריני, זאת לאחר שהשבוע דחו המעצמות האירופאיות את האולטימטום שהציבו האיראנים בנוגע להסכם כשהם מאיימים לחזור ולהעשיר אורניום. 

"נמשיך לתמוך בהסכם הגרעין בכל הכלים שיש לנו", אמרה מוגריני לתקשורת לפני פגישה שקיימה עם שרי החוץ של בריטניה, צרפת וגרמניה.

האירופאים הם האחרונים שעוד תומכים בהסכם הגרעין עם איראן לאחר פרישתם של האמריקאים ממנו על פי החלטתו של הנשיא דונלד טראמפ שטען כי מדובר בהסכם גרוע וכי גם בו האיראנים לא עומדים.

האיראנים מתמודדים כעת גם עם ההאשמות כי הם עומדים מאחורי תקיפת מיכליות הנפט ליד איחוד האמירויות הערביות, כשגם הסעודים היו קורבנות של התקיפה ושתי ספינות שלהם ניזוקו. דובר משרד החוץ האיראני התייחס ל"מתקפת החבלה", כינה את האירוע "מטריד" וקרא לפתיחת חקירה בעניין.

"הפגיעות בספינות סמוך לאיחוד האמירויות בעלות השפעה שלילית על ביטחון התעבורה הימית. יש להיזהר מפני מזימות לערער את היציבות באזור", כך צוטט הדובר ברשת אל-ג'זירה, אך כאמור  האיראנים נחשבים כרגע לחשוד המרכזי בשל איומיהם לנקוט באלימות באזור.