אאא

סגן שר הבריאות ויו"ר יהדות התורה, ח"כ יעקב ליצמן, החליט להוציא בהקדם את הקנאביס מ'פקודת הסמים המסוכנים', כך שיהיה ניתן לרוכשו בכל בית מרקחת, באמצעות מרשם רופא רגיל.

בהודעה רשמית של משרד הבריאות נכתב, כי "פקודת הסמים המסוכנים תשונה, וקנאביס רפואי, בהתוויות רפואיות מסוימות, יינתן באמצעות מרשם, ולא ידרוש רישיון ואישור מראש של משרד הבריאות, בדומה לכל תרופה אחרת".

לפי הודעה זו, רפורמת הקנאביס הרפואי, אותה מוביל סגן שר הבריאות יעקב ליצמן, מתקדמת עוד שלב - במטרה להקל על המטופלים. השלב הבא, על פי המתווה: העברת קנאביס לצרכים רפואיים מסוימים ממצב הדורש רישיון, למרשם בלבד - שיכול להינתן על ידי רופאים מומחים ללא אישור נוסף.

יצוין, כי חשיפת החלטתו זו של ליצמן, פורסמה בפתח מהדורת החדשות של ערוץ 12, בערב בו משודר בערוץ 13, המתחרה, תחקיר 'המקור' נגד סגן השר החרדי, בעקבות פרשת החשדות נגדו - אותן הוא מכחיש - כי העניק סיוע אסור בפרשת המורה מלכה לייפר.

 ליצמן בודק מקרוב את תרופת הקנאביס (ארכיון. באדיבות המצלם)

 

ולפרטי מתווה הקנאביס - בהרחבה:
1. מוצרי קנביס בפיקוח שנמכרים בבתי מרקחת.
2. למטופלים מעל גיל 18 (למעט אפילפסיה קשה אצל ילדים).
3. נרשם על ידי רופא מומחה בתחום מומחיותו.
4. עד 40 גרם בחודש.

כל זה, בהתאם להתוויות הרפואיות הבאות:
1. מחלות אונקולוגיות.
2. מחלות מעיים דלקתיות.
3. התוויות נוירולוגיות כגון אפילפסיה, פרקינסון.
4. HIV.
5. אפילפסיה קשה אצל קטינים.

בנוסף, כך נכתב בהודעת משרד הבריאות, יוחרגו מפקודת הסמים המסוכנים מוצרים שאינם כוללים THC (כגון מוצרים המכילים CBD בלבד). בקרוב, יפרסם משרד הבריאות 'טיוטת תקנות' בנושא, להערות הציבור.

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן מסר: "החלטתי לאמץ את עמדת גורמי המקצוע במשרד הבריאות לאפשר מתן מרשם במקום רישיון למצבים רפואיים מסוימים שאבחנתם ברורה. אני מדגיש כי לא מדובר בליגליזציה וכי אדם שלא יורשה רפואית להשתמש בזה, לא יוכל לקבל את התרופה בבית המרקחת. אך מדובר במהלך שייקל באופן מהותי על הליכי הבירוקרטיה לציבור החולים הקשים."

מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב הוסיף: "ישראל מובילה בשימוש בקנביס לצרכים רפואיים והמהלך הזה הוא שלב נוסף בהקלה על המטופלים ובהפיכת הקנביס הרפואי למוצר רפואי כמו כל מוצר אחר. אנחנו נמשיך לעקוב אחר היישום ולהקל עוד על המטופלים, תוך הקפדה על כך שמי שצריך לקבל, יקבל בדרך הקלה ביותר".