אאא

נפגשו לפני זמן קצר עם יעקב דרוק מנהל מערך הדיור בשיח סוד, המרכז לאנשים עם מוגבלות, כדי לדון בתמונות הקשות מהאירוע בו נעצר ושוחרר הבחור שמקבל שירות במסגרות שיח סוד.

כזכור, האירוע החריג התרחש אמש (רביעי) בירושלים כאשר לוחמי משמר הגבול תועדו עוצרים בכוח מופרז נער חרדי הסובל מפיגור שכלי, בזמן שהאזרחים זועקים לעברם שמדובר בנער הסובל מאוטיזם.

בזמן המעצר נראים ארבעה לוחמי מג"ב עוצרים את הנער כשהוא מדמם וצורח בבכי: "מאמי, רוצה הביתה". הסרטון הופץ ברשתות החברתיות תוך ביקורת קשה על התנהלות הלוחמים. יודגש, סרטון זה מופץ ברשתות החברתיות וניסיונותינו לאתר את הצלם לא צלחו. אם זהות הצלם ידועה לכם הודיעו לנו בדוא''ל.

האירוע הקשה הביא לתגובות רבות כנגד אלימות המשטרה, והתנהלותה במקרים שונים בצורה אלימה גם כאשר לא בהכרח היה בכך צורך.

בפגישה היום נכחו כאמור מנהל מערך דיור בשיח סוד יעקב דרוק, ראש מינהל קשרי חוץ בלימי זונאבנד, עו"ס מערך דיור דוד לולקין, רכז דירה במערך הדיור אבי וסרשטיין, מפקד תחנת לב הבירה ורב המשטרה.

הקצינים פתחו את השיחה בהזדהות והבעת צער על התמונות הקשות ובהבטחה לבדיקת המקרה באופן יסודי ושקוף.
בנוסף עמדו השניים על העובדות בכך שהפעילות כולה הייתה למנוע סכנת חיים כתוצאה ממדורות שהוקמו במקומות אסורים ומסוכנים. עם הגעת הכוחות החלו במקום התפרעויות של עשרות מקומיים במהלכן תקף לדברי המשטרה הבחור המצולם בסרטון, שוטרת שפעלה במקום.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

בפתח דבריו אמר מנהל מערך הדיור בשיח סוד יעקב דרוק: "אנחנו בשיח סוד לא נגד המשטרה, אנחנו בשיתוף פעולה מלא עם המשטרה ואנחנו אפילו נהנים מהשירות שהמשטרה נותנת לנו במהלך כל השנה".

לנציגי העמותה נאמר, שבשלב התקיפה והמעצר לא היה ברור לשוטרים, שמדובר במי שצרכיו מיוחדים ולמרות הקריאות של הנוכחים במקום, השוטרים מחוייבים לברר את זהותו ופרטיו של חשוד לאחר ביצוע המעצר, שכן ישנו קושי אמיתי לעמוד על מצבו הנפשי של חשוד בעת הניסיון להביא למעצרו.

עוד הדגישו הקצינים בפני נציגי העמותה, שמרגע שהשוטרים הבינו שאכן מדובר באדם עם מוגבלות הוא שוחרר מיד והופנה לטיפול רפואי במהירות.

נציגי המשטרה ושיח סוד סיכמו ביניהם בסיום הפגישה על קיום מפגשים נוספים וביקורים של שוטרים בשיח סוד להיכרות עם האוכלוסייה המיוחדת שנמצאת במקום וביקור של אנשי שיח סוד במשטרת ישראל להיכרות עם עבודת המשטרה. נציגי שיח סוד ביקשו שהמשטרה תהיה שותפה בפעילות ההסברתית להכלתם ושילובם של אנשים עם מוגבלות בחברה החרדית, ואכן סוכם על פעילות משותפת.