אאא

השגרירה האמריקנית לשעבר ניקי היילי אמנם לא באו"ם כבר חצי שנה, אך את הלהט שלה בכל הקשור להגנה על ישראל קשה לקחת ממנה.

היילי הפכה להיות הכוכבת של ממשל טראמפ בקרב הקהילה היהודית, לאחר שנלחמה את מלחמתה של ישראל במסדרונות האו"ם והציבה בפני אומות העולם מראה שחשפה את קלונן בכל הנוגע לה. עכשיו, כאזרחית פרטית, היא מבהירה שממשל טראמפ רואה את ביטחונה של ישראל מעל הכל.

בראיון ל"ישראל היום" אמרה ניקי היילי:"קראתי את התוכנית... אני חושבת שהיא נעשתה מתוך חשיבה יסודית, ואני משוכנעת שהיא נעשתה היטב ומתחשבת בשני הצדדים".

 על ישראל להיות מודאגת מתוכנית השלום?

"ישראל לא צריכה לדאוג. כשצוות השלום ניגש לנסח את התוכנית הזאת, אחד היעדים המרכזיים של ג'ארד קושנר וג'ייסון גרינבלאט היה למנוע פגיעה באינטרסים של הביטחון הלאומי של ישראל. הם מבינים את החשיבות של הביטחון, הם מבינים את החשיבות של שמירה על ביטחונה של ישראל. אני חושבת שכולם צריכים להסתכל על התוכנית בראש פתוח. כולם צריכים לרצות תוכנית שלום, כולם צריכים לשאוף למצב טוב יותר, ואני חושבת שזה יכול לקרות".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

על השאלה האם לנוכח המצב של שני הצדדים (הישראלי והפלשתיני), לתוכנית הזאת יש סיכוי? ענתה היילי:
"אני אופטימית. זה לא יהיה קל, אף אחד מהצדדים לא יתאהב בתוכנית, אבל שום צד בתוכנית גם לא ישנא אותה. על שני הצדדים לרצות שלום ואם הם ירצו, הם יחליטו מה יהיו הפרטים (של הסדר הקבע), לא ארה"ב".

לדבריה: "הישראלים והפלשתינים יחליטו - וראוי לנצל את ההזדמנות הזו. ראוי לנסות... תפקידן של מדינות ערב להגיד ליו"ר הרשות הפלשתינית, אבו מאזן, שהדרך לשפר את מצב הפלשתינים היא להגיע לשולחן המו"מ.

"הסירוב שלו מראה את פרצופם את האמיתי של אבו מאזן ושל העולם הערבי - זה מראה שלא ממש אכפת למדינות ערב מהפלשתינים, כי אם הפלשתינים היו מבחינתן בחשיבות כה גדולה, כולם היו מובילים אותו לשולחן והוא היה רוצה לשפר את המצב".