אאא

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט החליט לאסור באופן רשמי את המשך קיומם של קורסים לנהיגה מונעת הנערכים תוך הפרדה בין גברים לנשים.

כזכור, השבוע נחשפה ב'כיכר השבת' המדיניות חדשה לפיה, לא מאפשרים קורסים בהפרדה בין גברים לנשים בקורסים לנהיגה מונעת. הקורסים שהיו בהפרדה בערים החרדיות הופסקו למורת רוחם של רבים מבני המגזר החרדי והדתי.

אלא של'כיכר השבת' נודע כי ההוראה הרשמית הגיעה לפני כשבועיים מהיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט שהורה למשרד התחבורה כי הוא אוסר להפעיל קורסים בהפרדה.

ארגוני נשים שעתרו נגד הקורסים בהפרדה טענו כי "הפיכת המרחב הציבורי לכזה המתנהל בהפרדה בין המינים לא רק שהיא מפלה כשלעצמה ואינה מוצדקת, אלא היא גם תורמת להתרחבות ולנרמול של מרחבים נפרדים בתחומי חיים רבים והולכים בישראל".

היועץ המשפטי לממשלה (צילום: Flash90)
היועץ המשפטי לממשלה (צילום: Flash90)
הגדלה

בכך קיבלה המדינה למעשה את הנרטיב הקיצוני של ארגוני הנשים וקבעה שכל הפרדה מגדרית היא הדרה ופגיעה בנשים.

כיום ישנם שלוש זכייניות המפעילות את הקורסים מטעם משרד התחבורה. בדיקת 'כיכר השבת' העלתה כי חרדים רבים מבקשים לקיים קורס בהפרדה. אך לאחר פנייתם הם נענים כי "לא קיים מספיק ביקוש".

תלמיד ישיבה המתגורר בירושלים זעם בשיחה עם 'כיכר': "בושה וחרפה שיועצת משפטית לא מבינה דבר בסיסי הקשור לציבור החרדי, ומנסה לכפות דברים בכוח. היא תלושה מן המציאות, ומוכיחה שיש כאן ניסיון ליישם אג'נדה. אבל כל ניסיון לשנות אותנו לא יצלח".

הנחיית היועץ המשפטי לממשלה (צילום מסך)
הנחיית היועץ המשפטי לממשלה (צילום מסך)
הגדלה

ח"כ אורי מקלב הגיב בשיחה עם 'כיכר השבת' לשערורייה: "זה לא הדרת נשים, אלא אלו נשים שמבקשות קורסים באופן נפרד, הם מדברים על הדרת נשים בעוד הם אילו המדרים אותם, אישה רוצה ללמוד באופן נפרד ולא מאפשרים לה".

עוד הוסיף מקלב: "הנשים החרדיות רוצות ערבי שירה משלהם באופן נפרד ולצאת לברכות משלהם באופן נפרד ולא מאפשרים להן, בארה"ב יש ספריות ואוניברסיטאות נפרדות, מה שהגויים הבינו מזמן, כאן לא מבינים. איזה צביעות זה להגיד לא להתערב להם בחילולי השבת שלהם בתל אביב אבל כאשר מגעים לאירועים פרטיים שלנו מכתיבים לנו כיצד לנהוג בניגוד לרצון הציבור".