אאא

השבוע מתארח בתכנית 'המבקר', של מבקר המוזיקה של 'כיכר השבת', המוזיקאי והמעבד עדי נתנאל, האיש שאת צליליו אתם שומעים בחלק גדול מאולמי החתונות באמצעות הקלידנים הרבים שמשתמשים בהקלטות הייחודיות שלו.

"מאז שהייתי ילד, אהבתי את תחום האולפנים במוזיקה, אז זה היה עוד סרטי הקלטה, אבא שלי שהיה מוזיקאי גדול היה לוקח אותי לאולפני הקלטה ותמיד חשקתי לכיוון הזה. עם המעבר למחשב והאורגנים, ידעתי שארצה לעסוק בזה", מספר נתנאלי.

לדבריו באולפני סינטי מיוזיק שלו, "הדגש היה לחבר בין שתי עולמות שאני מאד אוהב, עולם העיצוב עם עולם המוזיקה. אפשר לעשות אולפן רגיל, ויש אפשרות לעשות את זה בצורה מיוחדת כמו שעשיתי". 

נתנאלי מספר על דרכו לעולם הסאונדים, "דרך האולפנים הגעתי לעולם דגימות הסאונד, כבר 20 שנה יש מכשירים שאפשר להקליט להם כלים חיים שאפשר לנגן איתם בהופעה. אך הם לא היו נגישים לציבור הם היו עובדים עם דיסקטים ולא היו פרקטיים. החל משנת 2005 קורג הוציאו את האורגן הראשון שאיפשר את זה ושם נפתח לי החלום". 

האם אפשר להגיע לצלילים חיים באורגן? נתנאלי עובד על זה כבר שנים ארוכות, "התחלתי בהקלטות תופים, ולמרות שאמרו לי שאין סיכוי שאצליח, העדפתי לנסות ואולי להיכשל מאשר לא לעשות כלל. זה באמת הלך טוב עם התופים ומשם המשכתי לגיטרות ולשאר הכלים השימושיים שהקלטנו אותם חיים ברמה הכי גבוהה כשאני עדיין מקפיד כל הזמן לעדכן את הסאונד שישמע עכשווי ועדכני". 

בצלילים שהקליט נתנאלי משתמשים מיטב הנגנים בשוק המוזיקה החסידית בארץ ובעולם, "הקלידן הראשון שמשך אותי לעולם הגדול זה היה עמירן דביר. הוא היה עובד בעבר עם אורגן ישן וכששמע מה עשיתי הוא הציע שאמכור לו את זה ואהפוך את זה לעסק. ביחד הלכנו דרך ארוכה ועשינו בזה בהמשך גם לעיבודים כשהשתמשנו בצלילים האלה לעיבודים שנשמעים לא פחות טוב מעיבודים שהוקלטו עם נגנים חיים".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'מוזיקה' ותישארו מעודכנים

נתנאלי מקפיד לצד כל עיסוקיו ללמוד כל בוקר בכולל, "הקב"ה זיכה אותי שיש לי אהבה מאד גדולה ללימוד תורה, ברמה כמו שאני אוהב את העבודה שלו. כשאתה יודע שיש משהו שהוא קבוע ואין איתו משחקים כמו שאתה משרייין זמן לאכול ולישון. אם אתה מכניס לתת מודע שלך שבלי זה אתה לא יכול להתקיים אז זה עובד".

לשאלה כיצד הוא מנהל אורח חיים כמוזיקאי לצד הלימוד בכולל, הוא משיב, "אתה דואג לא למלא את כל השבוע בחתונת או הקלטות עד שעות המאוחרות, כי אתה יודע שזה האוכל הרוחני שלך. ב"ה זכיתי להוציא שתי תעודות של יורה יורה כך ואני מתכוון להמשיך". 

נתנאלי ערך הדגמה באולפן כיצד הוא מחקה את כלי הנגינה באמצעות הקלידים שלו. 

צפו בראיון המלא:

לשירים מתוך פינת המסננת:

שלום למר - וביום השבת

אלון אומידי - מדליק את האור

מוישה שימחה - והוא מעליי

יהודה ברוך - צמאה נפשי

ניר קפטן- מזמור לתודה

מוטי ודניאל קורנפלד - אחד