אאא

המוני בני העדה האתיופית יצאו אמש (שני) למחאה ברחבי הארץ, בשל מות סלמון קטה כתוצאה מירי שוטר שלא בתפקיד. במהלך ההפגנה, המפגינים ירו זיקוקים לעבר תחנת המשטרה, שלושה שוטרים נפגעו באורח קל.

מהמשטרה נמסר: "במהלך מחאה המתקיימת מול תחנת משטרת זבולון, החלו מאות מפגינים ליידות אבנים, בקבוקים וזיקוקים לעבר השוטרים הנמצאים במתחם וכתוצאה מכך 3 שוטרים נחבלו בפניהם ובגופם ומקבלים כעת טיפול רפואי".

כוחות המשטרה פיזרו את המתפרעים תוך שימוש ברימוני הלם, בשל האלימות והסיכון כלפי השוטרים, וזה לאחר שעות שהמשטרה נהגה באיפוק רב בהפגנות שנמשכו שעות ארוכות.

במשטרה הדגישו: "נמשיך לאפשר את חופש הביטוי והמחאה כחוק, אולם לא נאפשר ונפעל נגד אלימות מכל סוג שהיא כמו גם נגד כל ניסיון לפגיעה פיזית בשוטרים או אזרחים".

ח"כ פנינה תמנו שמה אמרה אמש: "אני חוזרת מתחנת המשטרה בקרית חיים, צר לי שמה שקורה כעת זה אובדן שליטה של המשטרה שבחרה לפני שעה קלה לירות חזיזים ואש לפיזור הפגנות ישירות על ילדים ומבוגרים מבלי שניתנה אזהרה.

"אני מאחלת החלמה מהירה לכלל הפצועים, אך הקהילה נלחמת על קיומה בביטחון כאן בארץ שלנו, אנחנו עוברים טלטלה קשה מאז נורה למוות סלומון טקה ז"ל, ומאז שחרור השוטר למעצר בית כל כך מהר".

"למרות כל ניסיונותי להרגיע את המצב בהידברות עם השר לביטחון פנים ארדן, הוא לא נאות לענות לטלפון. כנראה הלך לישון בזמן שהילדים שלנו מפגינים והמצב מחריף".

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס למות קטה וההפגנות: "הלכידות שלנו ברגעי מבחן וברגעים שמובילים לרגעי המבחן - היא המפתח בסופו של דבר לעוצמה שלנו. אני מצר על אובדן החיים הטרגי של סולומון טקה אמש בחיפה. כולנו שולחים תנחומים למשפחתו.

"שוחחתי על כך עם מ"מ המפכ"ל היום שהבטיח לי שנעשה מאמץ גדול להגיע לאמת במהירות האפשרית. העדה האתיופית יקרה לכולנו. עשינו מאמץ גדול בשנים האחרונות כדי לשלב אותה היטב בחברה הישראלית, ויש לנו עוד הרבה עבודה לעשות.