אאא

הבוקר (שלישי), נפל רחפן של צה"ל בתוך רצועת עזה במהלך פעילות מבצעית שגרתית. על פי הדיווחים של הפלסטינים החמאס תפס מיד את הרחפן כדי לנסות לשאוב ממנו מידע מודיעיני רגיש.

בצה"ל בודקים אם הרחפן הופל על-ידי הפלסטינים או כתוצאה מתקלה טכנית. במקביל, בצה"ל מרגיעים כי אין חשש לדליפת מידע מהרחפן שנפל.

מאבק הרחפנים בין ישראל לפלסטינים החל לאחרונה לקבל תאוצה, לפני כשבוע זיהה כוח צה"ל רחפן שחדר משטח רצועת עזה. הרחפן הופל על ידי לוחמי צה״ל ונשלח לבדיקה.

הרחפן נתפס כחלק מההיערכות של צה"ל לאיום הרחפנים מרצועת עזה. בשנה האחרונה הקימו באוגדת עזה מערך לטיפול באיום הרחפנים - מגילוי ועד השתלטות עליהם והפלתם.

המערכת הוכנסה לשימוש לפני חודשיים, מדובר במערכת איסוף מודיעין רבת־סנסורים (מארס) לאוגדת עזה, לאחר שכבר שולבה בשנים האחרונות בגזרות אחרות.  ה"מארס" מאפשרת חיבור של כלל אמצעי התצפית והאיסוף המופעלים בגזרה ומצרפת אותם לתמונה אחת. המערכת מסוגלת להתריע על שינויים בשטח ולגלות אירועים חריגים במשך כל שעות היממה ובכל תנאי מזג אוויר.

נושא הלחימה ברחפנים קיבל בשנים האחרונות קידום מהיר לאור האיומים של השימוש בכלים כאלה לצד שימוש של צה"ל עצמו בכלים כאלה למטרות שונות שמתפתחות כל העת.