אאא

זעם בקרב מתפללי בית הכנסת 'היכל הבעש"ט' ברמת בית ג', על ההרס הברוטלי של המקום באישון ליל, בניגוד לרצונם להתפנות בהסכמה.

אתמול, קיבלו דיווח כי המינהל האזרחי החליט להרוס את בית הכנסת, ורבים מהם הגיעו למקום, בניסיון למנוע את החרבתו.

מתפללי בית הכנסת החליטו לעמוד על המשמר ולחכות עד זמן הפינוי כדי לנסות למנוע את הפינוי אך באמצע הלילה, הגיעו עשרות שוטרי יס"מ, פינו את כולם, והטרקטור החל בהרס.

חיים, מתפלל קבוע בבית הכנסת, מתאר ל'כיכר השבת' כי בשעה 3:36 הגיחו כ-15 כלי רכב, מתוכם יצאו עשרות שוטרי יס"מ שהזיזו את כל מי שהיה במקום הצידה, פינו את כל מה שהיה בבית הכנסת - ואז החל הטרקטור לנגוח בבית הכנסת כשארון הקודש בפנים... וכך למעלה מחצי שעה הרס וניתץ ושבר עד שבית הכנסת נחרב".

חברו, יעקב אומר ל'כיכר השבת': "יש בי כעס נורא על מה שקרה. ביקשנו מהם שנפרק בעצמנו בדרך של כבוד, אבל הם בחרו בחורבן הבית, אוי לנו שראינו בכך".

התושבים המקומיים חלוקים בדעתם האם ראש העיר עליזה בלוך היא האשמה בפינוי בית כנסת והאם היא יכלה למנוע את הפינוי.

לדברי אחד התושבים: "דעתה של עליזה בלוך הייתה מאוד לא נוחה עם הפינוי וניסתה למנוע זאת מאחורי הקלעים ולפחות לנסות לדחות את הפינוי כדי שהמתפללים יוכלו לפרק את בית הכנסת בצורה רגועה ומכובדת".

מנגד תושבים אחרים אומרים: "ישנה מגמה של הריסת בית כנסת. אנו מרגישים שבעירייה החליטו לנקוט ב"ייקוב הדין את ההר". נראה שהיחס הסלחני שזכינו לו תמיד בעירייה - הסתיים".

בעיריית בית שמש מסרו בתגובה לפניית 'כיכר השבת': "מדובר בשטח אשר נמצא בבעלות רשות מקרקעי ישראל ברמה ג' ולא של העירייה. צו הפינוי בוצע לאחר תקופה בת כחצי שנה בה היו ניסיונות מצד המנהל לאתר את בעלי המבנה".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

בעירייה מדגישים: כי "במתחם היו שלושה מוסדות: מתוך שלושת המוסדות, שני המוסדות פנו לעירייה כדי להסדיר את מעמדם ואכן מעמדם הוסדר. לעומת זאת, בית הכנסת של קהילת ברסלב לא פנו לעירייה על מנת לקבל הקצאה או להסדיר את מעמדם. כפי שעשו המוסדות האחרים במתחם".

"אתמול בשעות אחר הצהרים לאחר שנודע לנציגי הקהילה כי רשות מקרקעי ישראל הולכת לבצע את הפינוי, פנו נציגי בית הכנסת ברסלב לעירייה בכדי לפתור את הבעיה. מהרגע שפנו ועד לשעות הקטנות של הלילה, נעשה ניסיון של העירייה לעזור לנציגי בית הכנסת ולהגיע למו"מ עם נציגי מנהל מקרקעי ישראל. בשל הזמן הקצר עד לצו הפינוי, הניסיון לא הצליח ורשות מקרקעי ישראל מימשה את צו הפינוי".

עוד מדגישים בעירייה: כי "העמותה לא פנתה מעולם לבקשת הקצאה מסודרת לוועדת ההקצאות לקרקע, למרות פניות שונות בערוצים שונים מצד העירייה למתפללים בבית הכנסת ועל כן לצערנו הגיעו למצב של מימוש הליך צו הפינוי על ידי רשות מקרקעי ישראל".

בעירייה מוסיפים כי הם מחויבים לשמור על רכוש הציבור לטובת כלל הציבור: "על מנת לתת מענה לכלל הקהילות בצורה חוקית ומסודרת. אנו קוראים לכלל הקהילות ולכל מי שרוצה להשתמש במקרקעין עירוניים לפנות בערוצים המקובלים ולקבל מענה הולם.  חשוב לציין כי לצד דברים אלו אנחנו כואבים את כאבה של הקהילה ופועלים בשעות האחרונות על מנת לבחון את צרכי הקהילה ולתת להם מענה הולם בהליך מוסדר".