אאא

נשר עם תג כנף K48, שנמצא לפני כשבוע פגוע על הקרקע עם חשד להרעלה, הושב היום (חמישי) חזרה לטבע, על ידי פקחי רשות הטבע לאחר שטופל והתאושש בבית החולים לחיות בר של רשות הטבע והגנים והספארי ברמת גן.

ההשבה המרגשת לטבע התרחשה בשמורת טבע מצוק הצינים, בהשתתפות פקחי הרשות, אקולוגים ואחרים שליוו אותו במהלך הטיפול והשיקום. קודם ההשבה הוצמד לנשר משדר GPS למעקב אחרי שרידותו.

(צילום: צור נצר, רשות הטבע והגנים)
(צילום: צור נצר, רשות הטבע והגנים)

הנשר, שסומן לראשונה במכתש רמון בשנת 2007 כחלק מהניטור של פרויקט פורשים כנף, נמצא בחולות משאבים שברמת הנגב, לאחר דיווח שהתקבל ברשות הטבע והגנים מתושב האזור. עם קבלת הדיווח נאסף הנשר על ידי פקח רשות הטבע והגנים והוא הובהל במהירות אל בית החולים לחיות בר, שם עבר מספר בדיקות מקיפות שכללו גם צילומי רנטגן ובדיקות דם.

הנשר סבל מדופק חלש ותשישות. בבדיקה לבירור גורמי הפגיעה נמצאו בקיא של הנשר שרידי חומר הדברה, המשמש כנראה לריסוס חיות משק כנגד טפילים. החשד הוא כי הנשר ניזון מפגרי חיות משק שנזרקו בשטח פתוח באופן לא מבוקר.

הנשר קיבל טיפול רפואי שכלל מתן נוזלים, חימום ואטרופין אליו הגיב מצוין והחל להתאושש.

(צילום: צור נצר, רשות הטבע והגנים)
(צילום: צור נצר, רשות הטבע והגנים)
הגדלה

ברשות הטבע והגנים מציינים כי הרעלה בזדון או הרעלה עקיפה שלא במתכוון, כמו במקרה זה כנראה, הם מהאיומים המרכזיים ביותר על אוכלוסיית הנשרים בישראל המצויה בסכנת הכחדה. רק לאחרונה, בחודש מאי האחרון, מצאו את מותם 8 נשרים שהורעלו בזדון ברמת הגולן ועוד אחד נפגע ושוקם בבית החולים לחיות בר.