אאא

תרגיל "נובל רוז", בהשתתפות שייטת 13 וכוחות מיוחדים של צבא ארה"ב, הסתיים ביום רביעי האחרון. במסגרתו, דימו הכוחות תרחיש מרכזי של השתלטות על ספינה וחילוץ כוח משטח האויב.

התרגיל הובל ופוקד בשטח על ידי שייטת 13 ונשלט ממפקדה משותפת של מערך העומק והמיוחדים והפיקוד האמריקאי. בצה"ל הדגישו כי הוא תוכנן כחלק מגרף האימונים השנתי.

דובר צה"ל מסר כי מטרת התרגיל "נובל רוז" היא להעמיק את שיתוף הפעולה והשיח המקצועי בין הכוחות המיוחדים של צה"ל לאלו של ארה"ב. שיתוף הפעולה עם כוחות הצי האמריקאי החל כבר משלבי התכנון המקדימים ועד קיום התרגיל בהצלחה.

"איתור האוניה וביצוע ההשתלטות בפועל, התבצע כתף אל מול כתף עם הלוחמים והמפקדים מהצי האמריקאי", מספר גורם בכיר בשייטת 13. "תורגלו פה לא מעט יכולות כמו צניחות שימוש בכל מיני פלטפורמות, עצירה של האונייה והשתלטות עליה".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

הגורם הבכיר בשייטת הוסיף, "אנחנו כרגע אחרי תחקירים, וניתן לומר שהתרגיל בוצע בצורה מאוד טובה והיה שונה מאוד משנים קודמות בכמות הלוחמים והיקף היכולות, משלבי התכנון ועד שלבי הביצוע".

בתרגיל באו לידי ביטוי היכולות הגבוהות והמגוונות של כוחות שייטת 13 וביניהם השתלטות על כלי שיט באמצעות הצנחה ממטוס, טיפוס, גלישה, צליפה ופינוי פצועים, בנוסף נעשה שימוש באמצעים וכלי שיט מתקדמים.

בצה"ל מסבירים כי בשנים האחרונות זרוע הים מתמודדת עם איומים משתנים המצריכים אימונים במתווים מורכבים ומאתגרים, שבוחנים את מוכנות כוחות הזרוע להתמודד עם מצבי קיצון משתנים ובלתי צפויים. שיתופי פעולה עם צבאות זרים ברחבי העולם ועם צבא ארצות הברית, מביאים ללמידה הדדית ולחיזוק הקשרים המקצועיים אשר מביאים לשיפור רמת הכשירות של שני הצדדים.