אאא

'חוק המצלמות' בקלפי, שיזם הליכוד, נפל היום (שני) בוועדה המסדרת של הכנסת, בתום דיון סוער.

לאחר שבהצבעה שנערכה על הצעת החוק הושג תיקו, 12 למתנגדים ו-12 לתומכים, ההצעה נפלה - ולכן לא תעבור להמשך דיון היום במליאת הכנסת, לצורך אישורה המהיר, כפי שרצה נתניהו.

מי שהובילו למפלה, הם ח"כ רועי פולקמן (כולנו), שנעדר, ונציגת 'ישראל ביתנו' שהצביעה נגד החוק, כפי שהורה הבוקר יו"ר מפלגתה ליברמן - ששינה את עמדתו הראשונית בעד החוק.

יצוין, כי לא מדובר בכישלון של ראש הממשלה נתניהו, שהוביל את החוק הזה. את ההישג העיקרי הוא הצליח לרשום: ספין מוצלח, של העלאת סוגיית הזיופים בבחירות בישובים הערביים, לראש סדר היום.

בפתח הדיון תקף ח"כ אחמד טיבי (הרשימה המשותפת) את נתניהו ואת הליכוד, בעקבות קידום החוק: "ראש הממשלה אמר שהערבים נוהרים לקלפיות והיום הוא מתרגם את זה לאמירה אנטישמית שהערבים מזייפים בבחירות. מדובר באדם שחשוד במרמה ונתן שוחד, זו המפלגה היחידה שיכולה להטיף לנו מוסר".

נתניהו, יוזם החוק
נתניהו, יוזם החוק
הגדלה

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה שהתנגד לקידום החוק בעיתוי הנוכחי, רז נזרי, הסביר בדיון כי החוק עלול לעורר מהומות ביום הבחירות: "החוק הזה יכול ליצור אנדרלמוסיה בגלל קרבתו למועד הבחירות. לא מגיעים בבוקר ומתקינים מצלמה. אי אפשר לעשות החלטה כזו בתוך שבוע", טען נזרי.

איל ינון, היועץ המשפטי של הכנסת, התייחס אף הוא לחוק, וביקר אותו: "הצעת החוק באופן שהוגשה, ימים ספורים לפני הבחירות, היא לא חוקתית. הבלמים והאיזונים נפרצו במקרה הזה, ואנחנו צריכים ללמוד לקח כיצד לרסן אותה".

יצוין, כי במהלך הדיון הסוער נרשמו חילופי עקיצות, כאשר ח"כ יצחק פינדרוס (יהדות התורה) דחה את ההאשמות המופרכות של ליברמן והתקשורת על "120 אחוזי הצבעה" בבחירות, בריכוזים החרדיים.

בשלב זה התערבה ח"כ תמר זנדברג (מרצ) ועקצה: "אם היית לומד 'ליבה', היית יודע אחוזים", אך יו"ר הוועדה ח"כ מיקי זוהר (ליכוד) נחלץ להגנת פינדרוס, והשיב לה: "לא מציע לך להתנשא מעל חרדים".

צפו בווידאו

המשנה ליועמ"ש, בדיון
המשנה ליועמ"ש, בדיון