אאא

נשיא המדינה ראובן ריבלין יחל ביום ראשון הקרוב את סבב ההתייעצויות עם כלל הסיעות שנבחרו לכנסת, ולאחריו ייפגש עם המועמדים המומלצים על ידיהן לקבלת המנדט להתחיל במלאכת הרכבת הממשלה.

במשכן הנשיא אומרים, כי בכוונתו של ריבלין לקיים כמה שיותר פגישות ביום ראשון, כך שההתייעצויות המחויבות על פי חוק יסתיימו כבר למחרת, ביום שני.

הרכבת הממשלה תוטל על אחד מחברי הכנסת, בנימין נתניהו או בני גנץ, ככל הנראה ימים ספורים לאחר מכן.

סדר ההתייעצויות בבית הנשיא יהיה לפי גודל הסיעות: ראשונה 'כחול לבן', לה על פי התוצאות כרגע 33 מנדטים, שניה תהיה הליכוד וכן הלאה בסדר יורד.

ביום ראשון בערב תגיע סיעת ש"ס לנשיא המדינה, וביום שני, בשעה 10:00 בבוקר, תגיע המשלחת מטעם יהדות התורה שתורכב מהיו"ר, סגן השר ליצמן, ח"כ משה גפני, סגן השר מאיר פרוש וח"כ אורי מקלב.  

את ההחלטה להתחיל כבר ביום ראשון בהתייעצויות קיבל נשיא המדינה לאחר ששוחח עם יו"ר ועדת הבחירות המרכזית השופט חנן מלצר ושמע ממנו כי אכן מסתמן ניצחון לכחול לבן בפער מובהק.

בתוך כך, 'בלוק הימין', אותו הקים ראש הממשלה נתניהו, הודיע אחר הצהריים כי חברי צוות המו"מ המשותף, שינסה להרכיב ממשלה עם סיעות נוספות, יהיו יריב לוין מהליכוד, אריאל אטיאס מש"ס, משה שיפמן מדגל התורה, מוטי בבצ'יק מאגודת ישראל וטל גן צבי מהימין החדש. 

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

מוקדם יותר היום נאם הנשיא, בנוכחות נתניהו וגנץ, ואמר: "אעשה כל שביכולתי על מנת למנוע מערכת בחירות נוספת. אך האחריות לכך, כמו גם האחריות לכינונה של ממשלה שתשרת את כל אזרחי ישראל במסירות לה הם ראויים מוטלת עליכם, נבחרי הציבור, ובפרט על העומדים בראש שתי המפלגות הגדולות".

 הקריאה של נתניהו (דוברות)

דבריו באו על רקע קריאתו של נתניהו להקמת ממשלת אחדות ציונית, על בסיס בלוק מפלגות הימין והחרדים - קריאה שנדחתה בהמשך בידי הנהגת כחול לבן.

ראש הממשלה היוצאת אמר, בפנייה ישירה ליו"ר כחול לבן: "בני, עלינו להקים ממשלת אחדות רחבה עוד היום. העם מצפה מאיתנו, משנינו, שנגלה אחריות ושנפעל לשיתוף פעולה".

"לכן אני קורא לך - בני, בוא ניפגש היום, בכל שעה, בכל עת, כדי להניע את המהלך הזה שהוא צו השעה. אסור לנו ואין שום סיבה להגיע לבחירות שלישיות - אני נגד זה. צו השעה - ממשלת אחדות רחבה, עוד היום".