אאא

"ליברמן ביצע התנקשות פוליטית ברה"מ בנימין נתניהו ובליכוד", כך תקף אמש (שלישי) שר החוץ ישראל כץ את יו"ר 'ישראל ביתנו' אביגדור ליברמן, על רקע המגעים הצולעים להקמת ממשלה.

השר כץ ורעייתו רונית אירחו אמש (שלישי) באירוע סוכות המסורתי בביתם שבכפר אחים כ-4,000 פעילי ליכוד, אזרחים וחברים, בהם יו"רר הכנסת יולי אדלשטיין, שר המשפטים אמיר אוחנה, השר אופיר אקוניס, השר יריב לוין, השרה גילה גמליאל, ח"כ דוד ביטן, ראשי ערים ומועצות וחברי כנסת רבים.

"אנחנו נמצאים כעת בצומת דרכים פוליטית", אמר כץ, "לאחר שתי מערכות בחירות נוצר תיקו פוליטי מוחלט. לנו אין 61 לממשלת ימין, ולכחול לבן אין 61 לממשלה אלטרנטיבית - וכפי שהציע הנשיא: הפתרון היחידי הוא ממשלת אחדות, בלי פסילות אישיות ובלי חרמות".

השר כץ המשיך ואמר כי "האיש שאחראי יותר מכל לשיתוק המערכת הפוליטית בישראל הוא אביגדור ליברמן. כל הזמן שואלים 'מה ליברמן רוצה?', אבל מבחינתי יותר חשוב לראות מה ליברמן עשה ועושה. ליברמן ביצע התנקשות פוליטית ברה"מ בנימין נתניהו ובליכוד, מיד בסיום מערכת הבחירות הקודמת, מתוך נקמנות אישית ורצון לרסק את הליכוד.

"כן, זה אותו האיש שלא הפסיק להתדפק על דלתות הליכוד בשנים האחרונות, בניסיון להצטרף לשורותיו, ובסוף נהג כמו האם המזוייפת במשפט שלמה: 'אם לי לא יהיה הליכוד, אז שלא יהיה לאף אחד'. ברגע האחרון נחשפה המזימה שרקם עם שותפים מגוש השמאל, להעביר את המנדט להרכבת הממשלה מנתניהו לגנץ - בניגוד מוחלט למה שהתחייב לציבור הבוחרים, ובכך אילץ את הליכוד ללכת לבחירות חוזרות בתנאים קשים.

"גם כעת הוא דורש הקמת ממשלת אחדות בלי שותפי הליכוד, וכאשר כחול לבן פוסלת את נתניהו כראש ממשלה, ובכך בעצם אומר ממשלה בלי נתניהו. כעת נותר לראות האם יחצה קו נוסף ויתמוך בהקמת ממשלת מיעוט של כחול לבן בתמיכת איימן עודה והרשימה המשותפת, באמצעות הימנעות מהצבעה בכנסת.

"אמרתי בעבר ואני חוזר ואומר, בשמי ובשם כל הקהל העצום הזה שנמצא כאן הערב: אין בכנסת הזאת ממשלה בלי הליכוד ואין ליכוד בלי נתניהו. רק נתניהו, שנבחר לעמוד בראש הליכוד ועמד בראש הליכוד בבחירות, הוא מועמדנו לראשות הממשלה, ואם תכפו עלינו בחירות חדשות - כך יהיה גם בהמשך - ומי שרוצה להתמודד מוזמן להתמודד".

בדבריו, הודיע השר כץ על כוונתו להתמודד אחרי נתניהו: "כפי שאמרתי גם בעבר - בעתיד, כאשר נתניהו יסיים את תפקידו, בכוונתי להתמודד על ראשות הליכוד וראשות הממשלה! ואני משוכנע שבעזרתכם ובזכות חזוני ומעשי - אני גם אנצח".

כץ קרא לחברו למושב בני גנץ, להגיע עוד מחר להיפגש ולשבת בסוכה: "אני קורא לשכני למושב בני גנץ - גלה מנהיגות, הדוף את לחצי חבריך. שב עם נתניהו ותבנו ממשלה רחבה ויציבה, שתמנע בחירות, ותיטיב להתמודד עם האתגרים בפניהם ניצבת כעת מדינת ישראל בתחומי הבטחון, הכלכלה והשמירה על יציבות המערכת הדמוקרטית. ואם תרצה בני, אני מזמין אותך לשבת איתי כאן מחר בסוכה ולסכם את הכל במהירות מתנת חג לעם ישראל". 

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

בראיון ל'גלי צה"ל', הבוקר, אמר ליברמן: "אין לי שום עניין להצטרף לליכוד. לליכוד ולראש הממשלה אין שום קשר לימין. אני אסתפק בהתנצלות של שר החוץ בפני הרמטכ"ל על ההדלפות מהקבינט והניסיון לגרור את צה"ל לויכוחים פוליטיים".

לדברי ליברמן, "השר כץ נלחם על הפריימריז, הוא והאחרים שהכריזו על הפריימריז, הם מאותתים שעידן נתניהו נגמר. גם ההכרזה על התמודדות בפריימריז ועדיין לתמוך בנתניהו - זה מס שפתיים בלבד".

ליברמן הוסיף ואמר כי "נתניהו מתחלחל מצמד המילים 'קווי יסוד' כי הוא רוצה את החרדים איתו. כשהמנדט יהיה בידי גנץ כולם ידברו אחרת".

ח"כ נפתלי בנט (הימין החדש) אמר הבוקר כי "התרגיל האפל של הקמת ממשלת מיעוט הנשענת על קולות הרשימה המושתפת האנטי-ציונית ועל הימנעות סיעת איווט ליברמן הוא רעיון בלתי מוסרי שיטיל אות קלון על מבצעיו. הוא גם ייכשל מכיוון שאף מפלגה לא תצטרף אחר כך לממשלה שקמה בצורה כזו, כך שהיא לא תחזיק מעמד מעבר למספר שבועות. הדרך האחראית והממלכתית היא להקים ממשלת אחדות לאומית בראשות נתניהו וגנץ".