אאא

אחרי שהצטרפו ל'בלוק' עם הליכוד, חתמו היום (רביעי) ראשי סיעות המחנה הלאומי על נוסח ההתחייבות משותפת, בנוגע להצטרפות לקואליציה.

בין היתר התחייבו שלא להצטרף בשום שלב לממשלת מיעוט בתמיכת הרשימה המשותפת, ולהצטרף רק לממשלה בראשות נתניהו.

נוסח ההתחייבות: אנו החתומים מטה, ראשי מפלגות ש"ס, יהדות התורה, הבית היהודי-האיחוד הלאומי מתחייבים בזאת:

1. אם חלילה תושבע ממשלת מיעוט בתמיכת הרשימה המשותפת או חלק ממנה, אנו לא נצטרף לממשלה זו בשום שלב, נצביע נגדה בכל הצבעה ונפעל בכל דרך להפלתה.

2. נצטרף רק לממשלה בראשות נתניהו הכוללת את כל החתומים מטה, בין אם במסגרת ממשלת ימין ובין אם במסגרת ממשלת אחדות לאומית רחבה עם רוטציה.

בליכוד טוענים כי התחייבות זו מייצרת מצב שאם גנץ יקים ממשלת מיעוט של השמאל בתמיכת המפלגות הערביות ובהימנעות של ליברמן, היא לא תוכל להתרחב ולכן תיפול תוך זמן קצר.

הממשלה האפשרית היחידה הייתה ונשארה ממשלת אחדות לאומית רחבה על פי מתווה הנשיא. ראש הממשלה חוזר וקורא ליו"ר כחול לבן, ח"כ בני גנץ, להגיע להסכמה מיידית כדי להקים ממשלה זו.

יצוין כי היחיד מבין ראשי מפלגות הימין שלא חתום על הצהרה זו, הוא ח"כ נפתלי בנט, יו"ר הימין החדש. בליכוד הסבירו כי הוא נמצא בימים אלו בחו"ל.

מנגד, בחדשות 13 דווח כי בנט ואיילת שקד סירבו לחתום על ההצהרה, בטענה כי היא מיותרת. לפי הדיווח, זה גם הסיבה להשמטת שמה של שקד מהודעת הליכוד.