אאא

היום (ראשון), נפגש הקבינט המדיני-ביטחוני ודן במשך ארבע שעות וחצי במצב באזור: הסלמה בדרום, מתיחות בצפון, והיערכות להתמודדות עם כמה תרחישים אפשריים, לרבות תקיפה איראנית נגד מטרות ישראליות. הפגישה מגיעה לאחר סוף שבוע מתוח בדרום עם עשרה שיגורים של רקטות לעבר שטח ישראל.

על פי הדיווחים, במהלך הדיון עלו כמה הצעות לטיפול בנושא, בהן חידוש הסיכולים הממוקדים כנגד קודקודי הטרור. כמו כן, הוצגו סקירות של הרמטכ"ל, ראש השב"כ וראשי מערכת הביטחון, שקיבלו יחד החלטות מבצעיות ללא התנגדויות.

שר האנרגיה יובל שטייניץ אמר בתום הדיון בקבינט: "כפי שזה נראה עכשיו, נראה שניאלץ לצאת למבצע צבאי גדול ורק אז להסדרה. אם לא תהיה ברירה, נצא גם למבצע קרקעי לחיסול שלטון החמאס".

שטייניץ דחה את הטענה כי ישראל הכילה את ההסלמה בעזה מחשש למערכה נוספת בצפון, ואמר שצריך להתחשב בכל החזיתות - "ובכל מקרה ישראל הכתה את עזה בצורה תקיפה יותר מבעבר".

מוקדם יותר אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו בפתח ישיבת הממשלה: "אנחנו נמצאים בתקופה ביטחונית מאוד רגישה ונפיצה בכמה וכמה זירות במזרח, בצפון ובדרום. מיד לאחר הירי על עוטף עזה כינסתי דיון של צמרת הביטחון בקריה. הוריתי על שורה של מטרות שעלינו לתקוף, וחיל האוויר תקף אותן. ודאי יכולתם להתרשם מעוצמת התקיפה".

נתניהו ציין, כי מבחינת ישראל חמאס נושא באחריות לכל תקיפה שיוצאת משטח רצועת עזה. "אני לא מתכוון לפרט כאן את התוכניות שלנו", הוסיף, "אנחנו נמשיך לפעול בכל הזירות למען ביטחון מדינת ישראל, גם באמצעים גלויים וגם באמצעים סמויים, בים, באוויר וביבשה".

מאוחר יותר, באירוע לחיזוק קשרי ישראל עם העולם וללוחמה ב-BDS, שנערך הערב במוזיאון ידידי ישראל בירושלים, אמר נתניהו כי ישראל עברה שינוי גדול במזרח התיכון והיא "אינה נתפסת עוד כאויב אלא כשותפה למלחמה באיסלאם המיליטנטי, באיראן, בשיעה ובשלוחות של איראן".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

נתניהו הוסיף, כי "המדינות הערביות הכירו בכך שאלה מהווים עבורן סכנה, לא פחות מאשר לנו. הן הבינו שיש לנו אויב משותף. אני לא טוען שהשכנות הערביות הן דמוקרטיות אירופיות, אבל הן מבינות ששיתוף פעולה יביא לסוף האיום שמשותף לשנינו".

עוד אמר ראש הממשלה כי הדבר החשוב ביותר הוא להבטיח שאיראן לא תפתח נשק גרעיני. 

"הדבר החשוב ביותר הוא לוודא שאיראן לא תפתח נשק גרעיני ושנבלום את התקדמותה לכיוון אימפריה וכיבוש. אני חושב שמדיניותו של הנשיא טראמפ להטיל לחץ כלכלי מקסימלי על איראן היא המדיניות הנכונה, ואני שמח לראות שהיא הוגברה לאחרונה באמצעות סנקציות נוספות. אני יודע שיש לכך השפעה ברורה על היכולת של איראן לממן את תוקפנותה. ניתן להבחין בכך. באותה מידה, אנו מחויבים למנוע מאיראן להתבסס צבאית לאורך גבולותינו, במיוחד בסוריה, ואנו נוקטים את הצעדים הנדרשים כי למנוע את זה.

אני חושב שזה הכרח, משום שאם איראן תשיג את מבוקשה, המזרח התיכון יתמוטט. אם ישראל לא הייתה פה בלבו של המזרח התיכון, איראן הייתה כבר מנצחת. ייתכן שכבר היה בידיה נשק גרעיני.

אנו מחויבים לשתי המטרות הללו: למנוע מאיראן לפתח ארסנל גרעיני, ולמנוע מאיראן לכבוש את החלק שלנו במזרח התיכון. אנו משתפים פעולה עם ארצות הברית בדרכים רבות, גם בדרכים שאיני יכול לפרט עליהן כאן, כדי להשיג את שתי המטרות הללו, והן נותרות המטרות שלנו", אמר נתניהו במענה לשאלה בנושא.