אאא

בני האדמו"ר מגור, הרה"צ ר' נחמיה ור' ישראל מנחם אלתר, שהגיעו היום (ראשון) לארה"ב, ביקרו כבר ביומם הראשון בישיבת יגדיל תורה.

מאחורי בני האדמו"ר, עמדו חברי ההנהלה הגשמית של תלמוד התורה הוותיק של חסידות גור בארה"ב, בהם גם דוד מנדל ברלינר, שהוחרם בעבר בשל פרשת הקעמפ בארה"ב.

כזכור, בכתב החרם כתבו רבני חסידות גור בארץ ישראל, "פונים אנו לציבור אנשי שלומינו ולגבאי בתי החסידים בארה"ב ובכל אתר, ומורים להתרחק ממנו ושלא להיות לאיש חלק עמו ועם מעשיו".

"לא להכניסו למוסדות ובתי החסידים דאנשי שלומינו, לא לצרפו למניין ולא לקרותו לעליה לתורה. לא לשוחח עמו מטוב ועד רע, לא לישא וליתן עמו בשום עניין".

 בני האדמו"ר בשדה התעופה (באדיבות המצלם)

אך כאמור, היום, נעמד ברלינר מאחורי בני האדמו"ר מגור בעת ביקורם בישיבת יגדיל תורה, ולמרות כתב החרם נגדו, הביקור עבר בשקט ללא כל הבעת התנגדות מצידם.

מוקדם יותר היום דיווחנו ב'כיכר השבת' כי בתקופה האחרונה, ברקע הפילוג בארץ ישראל ולאור בקשת הורים מחיידר יגדיל תורה שהביעו נכונות לשתף פעולה, הוחלט בחסידות גור לפעול על מנת לאחד מחדש את הקהילה בארה"ב. לשם כך נשלחו בתקופה אחרונה כמה מחברי הוועדה ומספר עסקנים בכירים נוספים.

בין היתר, גרם הפילוג לכך שרבים מחברי קהילת גור בארצות הברית לא הרגישו משויכים לממסד החסידי, והיו שבשל כך ראו אותם מזוהים עם אנשי הגר"ש אלתר.

דוגמה לכך ניתן היה למצוא כאשר רבנים מחסידות גור בישראל החרימו את העסקן דוד ברלינר ברקע פרשת הקעמפ. בעוד בישראל רדפו אחריו והציקו לו, בארה"ב המשיך להגיע לשטיבל ולא הוחרם כלל.

היום כאמור, הגיעו לארה"ב שניים מבני האדמו"ר מגור, שיפעלו אף הם על מנת להגיע לפתרון במסגרתו אולי יצליחו לאחד את שני המוסדות, או לחילופין להביא להפסקת המתיחות ביניהם.

 לא מחזיקים ראש בפילוג הגוראי? צפו בכתבה