אאא

שלהבת נר ראשון של חנוכה הועלתה אמש (ראשון) בידי רבה הראשי של רוסיה הגאון רבי בערל לאזאר, בכיכר האדומה שבמרכז מוסקבה.

הרב לאזאר הועלה על מנוף שהרימו אל-על, מעל פסלו של קרל מרקס, בגובה חומות הקרמלין המתנשאות בכיכר האדומה, והציבור הגדול שהקיף את המנורה המפוארת והגבוהה, ענה בכוונה ובזעקה 'אמן' לברכותיו של הרב על הדלקת הנרות.

השנה, זו הפעם השלושים שנר החנוכה מודלק בעוז ובגאון, מאז שנת תש"נ, עת בירך והבטיח כ"ק הרבי מליובאוויטש זי"ע ש'תהא שנת נסים'.

עם הדלקת המנורה במוסקבה, ניתנה האות, ובמנורות רבות בכל רוסיה הועלה אור החנוכה, באירועים רבים המאורגנים במשך כל שמונת ימי החג בידי מאות שלוחי חב"ד בכל רוסיה.

בתחילת האירוע, הוקרנו מראות שסיכמו 30 שנות הדלקת אור החנוכה בבירת רוסיה, כולל השתתפותו של הנשיא פוטין באחת הפעמים. מארגן הטקס - מנכ"ל הקהילה במוסקבה הרב מרדכי ויסברג, הגביה השנה את המנורה ובמת הנאומים, ובאישור משטרת מוסקבה, הורחב שטח המקום להמוני יהודים שהגיעו מכל הבירה להשתתף באירוע.

יחד עם עשרות כלי התקשורת ששידרו מהמקום, היה טקס זה למעמד פרסומי ניסא גדול מאין כמוהו. לאחר מראות קודש מהרבי והנאומים שהושמעו, רקדו ההמונים לקול שירת הזמרים רולי דיקמן ומוטי כהן, ובמשך כשעתיים פיזזו וכרכרו בעוז למרות הקור הגדול, שנמס אל מול השמחה הגדולה והמרגשת.