אאא

לקראת סיום 2019 למניינם, גם השנה עורך 'כיכר השבת' את מדד הספוטיפיי לצד 'מדד היוטיוב' שפורסם כבר בשבוע שעבר. שירות הסטרימינג המצליח דרכו ניתן לשמוע מוזיקה מכל הסוגים הפך לפופולרי במיוחד בשנתיים האחרונות.

בניגוד ליוטיוב אליו נכנסו אמנים רבים מאוחר מידי, לספוטיפיי נכנסו גם רבים מאמני המוזיקה החסידית כבר בשלבים ראשוניים והעלו אליו את אלבומיהם המלאים בצורה רשמית. 

הנתונים שמפורסמים פה הם נתונים שהאמנים מפיקים מתוך הספוטיפיי עצמו. אין מדד לאורך ההשמעה, כלומר, האם המאזין האזין לשיר המלא או רק לחלקים ממנו והוא כולל את מספר ההשמעות ואת הדקות נטו של האמן - מדד חדש ומעניין שכמותו אין ביוטיוב.

חובה לציין, שאמנים בעלי אלבומים רבים יותר הם גם בעלי סיכויים טובים יותר לצבור שעות האזנה רבות יותר בניגוד לאמנים להם מעט אלבומים, כך שהמדד רק מלמד על כיוון ופופולריות כללית ולא ממש משווה אחד לאחד בין האמנים השונים.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

בניגוד ליוטיוב בו אנו יכולים לשאוב את הנתונים עצמם, בספוטיפיי האמנים הם אלו שיכולים להוציא את הנתונים מחשבונם כדי שנוכל להעמיד אותם במצעד המואזנים. פנינו למיטב הזמרים והיוצרים וגם למפיקיהם, ואלו הם הזמרים שמובילים את המדד.

הבדל נוסף בין היוטיוב לספוטיפיי הם סכומי הכסף אותם יכולים האמנים להרוויח. היוטיוב מעניק כדולר לאלף צפיות לעומת כמה אגורות לכל האזנה בספוטיפיי, סכומים קטנים בהרבה.

להגשת המצעד הצטרף למבקר המוזיקה של 'כיכר השבת', נתנאל לייפר גם יוחנן בלייך איש 'כיכר השבת' אף הוא ומפיק מוזיקלי מוכשר.

צפו בתכנית וברשימת המובילים: