אאא

לוחמי האש מתחנות ירושלים פעלו אמש (שני) בשתי שריפות דירה בשכונות סמוכות - ברחוב בני בתירא שבשכונת פת וברחוב כובשי קטמון שבשכונת קטמון הישנה, כתוצאה מהשארת נרות חנוכה ללא השגחה, כאשר אך בחסדי שמים לא היו נפגעים.

בשעות הערב, בהפרש של כשעה, התקבלו דיווחים במוקד החירום 102 של כבאות והצלה לישראל על שריפות המתפתחות במהירות בתוך דירות. לשריפות אלו, הוזנקו מספר צוותי כיבוי והצלה, אשר הגיעו במהירות וזיהו להבות פורצות מחלונות ומרפסות הבתים, וכי האש מתחילה להתפשט אל עבר מרפסות ודירות נוספות.

לוחמי האש פעלו במהירות, ביצעו סריקות אחר לכודים בדירות הבוערות והעשנות, השתלטו על הלהבות, מנעו פגיעה קשה באזרחים הגרים בבניינים אלו וכן את התפשטות האש בתוך הבניינים אל עבר דירות נוספות. בחסדי השם לא היו נפגעים בנפש בשריפות אלו, אך נזק משמעותי נגרם לרכוש.

מחקירה שבוצעה במקום ע"י חוקרי כבאות והצלה לישראל תחנת ירושלים עולה כי שתי השריפות פרצו כתוצאה מהשארת חנוכיות דולקות ללא השגחה.

בשלב מסויים, החלה ככה"נ לנשב רוח בחלונות ובמרפסות הבתים בהן הונחו החנוכיות, דבר שגרם לנפילת החנוכיות, להצתת חומרי בעירה שהיו בסמוך אליהן, ולשריפה בבתים אלו.

רב-רשף משה משה, רמ"ד חקירות בכבאות והצלה לישראל-תחנת ירושלים, אמר כי "מחקירה שביצעתי עם הצוות שלי בשריפות הדירה, התברר כי השריפות החלו בעקבות אש שהחלה מנרות חנוכה שנפלו וגרמו לשריפה, וזאת לאחר שהללו הושארו ללא השגחה במקום חשוף לרוח".

עוד מוסיף רב-רשף משה משה כי "שריפות אלו הסתיימו ללא נפגעים בנפש ובלי נזק כבד לרכוש, רק בזכות תגובה מהירה ומקצועית של לוחמי האש. מניסיון העבר אנו למדים, כי בימים אלו של חנוכה, שריפות רבות פורצות כתוצאה מאי שמירה על כללי הבטיחות באש, ולצערנו כבר חווינו מספר שריפות קשות בשנים שחלפו וזאת כתוצאה מנרות חנוכה שהודלקו שלא לפי הכללים, שריפות שגרמו לנפגעים בנפש ורכוש".

בענף ההסברה של כבאות והצלה לישראל שבים ומדגישים לציבור:

  • יש להניח את החנוכיה על משטח יציב - לא דליק והרחק מוילנות ומחומרים העשויים להידלק.
  • אין להשאיר את החנוכיה דולקת ללא השגחה ובאזור בו מנשבת רוח העלולה להפיל את הנרות.
  • אין להשתמש בחנוכיות מאולתרות העשויות מחומרים דליקים.
  • בכל מקרה שזיהיתם שריפה או עשן, התקשרו ללוחמי האש בטלפון 102.