אאא

התרגשות ביהדות דרום אפריקה: לראשונה בהיסטוריה של הקהילה היהודית במדינה, ייערך היום (רביעי) מעמד סיום הש"ס ע"י ארגון 'דרשו' לכבודה של תורה. המעמד המיוחד, שנערך לראשונה בהיסטוריה במדינה, יתקיים בהשתתפות רבני המדינה, ובראשם הרב הראשי לדרום אפריקה הגאון רבי אהרון זאב גולדשטיין.

אורחי הכבוד שיגיעו מחו"ל יהיו הגאון רבי פסח קרוהן שישא דברים במעמד, נשיא דרשו ר' דוד הופשטטר ורבנים נוספים מכלל הקהילות היהודיות במדינה. מי שינעים בקול וזמר יהיה ר' שמחה ליינר.

הסיום יתחיל בשעה 17:30 כאשר הנוכחים יתאספו באולם מיוחד שבו יימכרו ספרי דרשו במחירים מסובסדים, ובשעה 18:30 המעמד ייפתח ותוצג מצגת מרהיבה של פעילות דרשו בעולם.

במרכז האולם ישבו למעלה מ-60 מסיימי הש"ס, ומסביבם הציבור כולו. לאחר מכן יעלה לבמה ר' שמחה ליינר שינעים בשיר וזמר. בזמן השירה תחל סעודת המצווה, ולאחר מכן יעלו הדוברים. נשיא דרשו רבי דוד הופשטטר. הרב הראשי רבי אהרון זאב גולדשטיין ואורח הכבוד המגיד רבי פסח קרוהן.

לאחר מכן יתקיים סיום ש"ס ע"י חתן "קניין ש"ס" הרה"ג רבי ארן כהן, שנבחן על הש"ס כולו בע"פ במסגרת קניין ש"ס, והפך לסמל ולדוגמה עבור דרום אפריקה היהודית כולה. בשבועות האחרונים פורסם מייצג מיוחד שבו הוא מסביר לבני המקום מה זה אומר להיות חתן קניין ש"ס, של דרשו. המיצג עורר גל עצום של התעניינות בלימוד במסגרות דרשו.

"יש התעניינות עצומה במעמד מצד היהודים במדינה" אומר ר' אריה טבק, איש 'דרשו' בדרום אפריקה. "אין יום שאני לא מקבל שיחות ופניות מאנשים. "יש לנו למעלה מ-60 מסיימי ש"ס, זה נתון מרגש עד דמעות במונחים מקומיים. מי האמין שביוהנסבורג הרחוקה למעלה מ-60 יהודים יסיימו ש"ס בימים הקרובים. זה מרטיט רק לחשוב על זה.  קשה להאמין איזה מהפך סיום הש"ס של 'דרשו' מחולל כאן. הולך להיות קידוש ה' גדול מאוד, יהודים כאן יראו את המלכות של התורה, את כבוד התורה, כאן זה חשוב מאוד. שידעו שיש הקב"ה בעולם ושיש תורה בעולם".