אאא

מאות השתתפו בצהריים (ראשון) במסע הלוויתו של הגאון רבי אברהם עמר זצ"ל, ראש מוסדות ריב"ש ורשב"ץ, מדמויות ההוד של העיר אשדוד וממייסדי עולם התורה בעיר. במסע ההלוויה ספדו לו רבני העיר, בניו ותלמידיו. 

כפי שדווח מוקדם יותר ב'כיכר השבת', הרב עמר זצ"ל פעל רבות בקרב עולי צרפת למען העמקת המודעות לתורת ישראל וחיזוק ההשקפה הטהורה לאורם של גדולי ישראל והיה הראשון שהקים בית מדרש גבוה להוראה לאברכים בעיר אשדוד בית מדרש ריב"ש ורשב״ץ אשר בראשותו עמד עשרות בשנים.

המנוח זצ"ל נולד באלג'יריה לפני 86 שנים עוד בשנים שהייתה חלק מצרפת, ויחד פעלו רבות בקרב בני הקהילה למען העמקת הזהות היהודית, הפצת תורה וזיכוי הרבים.

רבי אברהם עמר זצ''ל
רבי אברהם עמר זצ"ל
הגדלה

בשנת תש"כ עלה לארץ וזכה להימנות על מייסדי הישוב החרדי בעיר אשדוד, כאשר רבים מתושבי העיר זכו לחזור לחיק היהדות בזכותו. בשנת תשכ"ה נסע יחד עם משפחתו לשליחות רבנית בעיר ניס שבצרפת שם שהה משך מספר שנים בקרב קהילת הצעירים והתפרסם יחד עם רעייתו במלחמתם חסרת הפשרות על שמירת כבוד השבת והחינוך היהודי הטהור. בשנת תש"ל חזר לאשדוד והקים את בית המדרש הגבוה ריב"ש ורשב"ץ שהיה בית המדרש הראשון באשדוד להכשרת רבנים, ורבים מרבני הקהילות בעיר כיום הם בוגרי בית המדרש.

במקביל הקים יחד עם רעייתו את קהילת ריב"ש ורשב"ץ לעולי צרפת ואלג'יר בעיר נתניה - שם ייסדו פעילות רחבה של קירוב לבבות ישראל לאביהם שבשמים ופעילות נרחבת למען טהרת המשפחה, כאשר הם מחלקים את השבוע במסירות נפש - בשנים שהתחבורה לא הייתה פשוטה כלל - בין הערים אשדוד ונתניה.

היה מאחרוני המדקדקים והמשמרים את מנהגי יהדות אלג׳יר ומקור הידע היחיד כמעט לדקדוק במנהגי העדה, טעמי המקרא ונוסחאות התפילה המיוחדים של העדה.