אאא

ראש ממשלת ירדן, עומר א-רזאז, הזהיר את ישראל מפני סיפוח חד צדדי של בקעת הירדן: " פעולות חד-צדדיות ויצירת עובדות בשטח סוגרת את האפשרות לשלום בר קיימא".

א-רזאז, שהשתתף בוועידה הכלכלית בדאבוס, התראיין לרשת בלומברג, והתייחס ליחסים עם ישראל: "המלך הוביל את הקריאה לעולם שמקור כל הבעיות מסביב הוא היעדר ההתקדמות בחזית הישראלית פלסטינית.

"בלי פתרון שתי המדינות, דברים יחמירו ולא ישתפרו. הכרחי להעצים את השאיפות הלאומיות של הפלסטינים ושהם לא יהיו אזרחים סוג ב'. אנחנו חייבים להתמודד עם הבעיה הזו, והיחסים אכן בשפל חסר תקדים".

לדבריו: "השנה היו שלוש מערכות בחירות בישראל ללא תוצאות ברורות. שתי המפלגות פונות לקהל ימני שלא מאמין בפתרון שתי המדינות. אנחנו פונים לעולם כדי לא לתת לדלת הזאת לשלום בר-קיימא להיסגר. פעולות חד-צדדיות ויצירת עובדות בשטח סוגרת את האפשרות הזו".

"כל צעד חד צדדי שם, בצד הישראלי, יהיה מאוד מסוכן", הוסיף ראש הממשלה הירדני.

כזכור, יו"ר ש"ס, השר אריה דרעי, הודיע אתמול (רביעי) כי סיעתו תתמוך בסיפוח בקעת הירדן, במידה ואכן הנושא יובא להצבעה בממשלה או במליאת הכנסת, שכן לדבריו "נוצרה כעת הזדמנות היסטורית".

לדבריו: "זו נחלת אבותינו שהובטחה לעם ישראל מדורי דורות. נמשיך לפעול בכל כוחנו לביסוס אחיזתנו בארץ ישראל ולחיזוק ההתיישבות היהודית בבקעה וביהודה ושומרון".

 הצהרת גנץ (צילום: אלעד מלכה)

דרעי הוסיף: "נוצרה כעת הזדמנות היסטורית. ש"ס תתמוך ביוזמה של ראש הממשלה בנימין נתניהו, להחלת הריבונות וקוראת לכל המפלגות להצטרף למהלך, בכדי להבטיח הסכמה לאומית רחבה שתעביר מסר לעולם כי עם ישראל מאוחד בסוגיה החשובה הזו".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

ביום שלישי התייחס ראש הממשלה לנושא בקעת הירדן ואמר: "אנחנו נחיל ריבונות ישראלית על בקעת הירדן וצפון ים המלח, ללא דיחוי ובלי שום ווטו של אחמד טיבי".

לדבריו: "בני גנץ אמר שהוא סוף סוף תומך ביוזמה שלי להחלת ריבונות בבקעת הירדן. שמחתי על כך אבל עברו כמה שעות והוא הספיק לחזור בו. כנראה קיבל טלפון מטיבי או גרמן. כשלפיד ביקר בבקעה הוא אמר שהוא לא שולל פינוי יישובים בבקעת הירדן".

קודם לכן התבטא גנץ בסיור בבקעת הירדן: "בקעת הירדן היא חומת המגן המזרחית של מדינת ישראל בכל תרחיש עתידי. ממשלות שדנו בעבר על להחזיר אותה עשו טעות אסטרטגית ביטחונית חמורה".

גנץ הוסיף ואמר כי "אנחנו רואים את חבל הארץ הזה כחלק בלתי נפרד ממדינת ישראל. לפיכך, לאחר הבחירות אנחנו נפעל להחלת הריבונות על בקעת הירדן, נעשה זאת במהלך לאומי מוסכם ובתיאום עם הקהילה הבינלאומית".