אאא

ראש הממשלה נתניהו הודיע כזכור לפני מספר שעות, כי הוא מושך את בקשת החסינות שהגיש לכנסת, ונימק זאת בכך שהיא מפריעה ל"מהלך היסטורי" שהוא עסוק בו כעת בוושינגטון, עם 'עסקת המאה' של הנשיא טראמפ, אך בכך הוא לקח הימור משמעותי כי משפטו ייפתח לפני הבחירות.

לפי הדיווחים, המניע האמיתי מאחורי מהלך הסרת החסינות, היה רצונו למנוע דיווחים מקבילים בתקשורת, מוושינגטון ומהכנסת, כשמראש כל מטרתו ב'עסקה' אליה דחף היה הסטת תשומת הלב מענייניו הפליליים המזיקים לו בבחירות הקרובות - בפרט שלמתנגדיו יש רוב מוכן לדחות את בקשתו - לטובת הישגיו המדיניים.

בנוסף, לפי פרשן 'חדשות 12' עמית סגל, פרסום ההודעה על משיכת החסינות בשעה 02:50 (שעון ארה"ב) היה מכוון, משום שרק אז כבר היה ברור לנתניהו כי יריבו גנץ, יו"ר 'כחול לבן', כבר על המטוס בדרכו חזרה לישראל, ולא יממש את הזמנתו הפתוחה של טראמפ להצטרף אליו לפסגה המדינית היום.

אך הסיכון הגדול אותו לקח נתניהו, הוא כי משפטו ייפתח עוד לפני הבחירות, ועם ישראל יצפה בתמונה קטלנית מבחינתו, של ראש ממשלה על ספסל הנאשמים, לצד נוני מוזס, שאול אלוביץ' ועוד.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

 העמדה הקודמת: "החסינות - נשמת אפה של הדמוקרטיה" (צילום ארכיון: הפייסבוק הרשמי)

ההערכה היא, כי בחמשת השבועות (לערך) שנותרו עד ליום הבחירות, המערכת המשפטית לא תספיק להעמיד הרכב של שופטים ולהיערך כיאות לאירוע ההיסטורי, שדוגמתו לא אירעה מעולם במדינה, כשגם במשפטים זוטרים בהרבה, כמו 'פרשת המעונות' של רעייתו שרה, ההיערכות נמתחה על פני כשנה.

בכיר 'כחול לבן' ח"כ גבי אשכנזי הגיב כזכור למהלך של נתניהו, במילים הבאות: "בקרוב מאוד נתניהו יתייצב למשפט. תוכנית השלום - תכנית היסטורית, אבל היסטוריה לא מובילים מספסל הנאשמים".

מפלגתו, בהודעה רשמית, כתבה: "לנאשם נתניהו לא היו 61 מנדטים באפריל, לא היו 61 מנדטים בספטמבר, ולא יהיו 61 מנדטים במרץ. מה כן יהיה? משפט על שוחד, מרמה והפרת אמונים".