אאא

עודד גז, מי שהפך לסרבן הגט המפורסם בישראל נחת אמש (שלישי)  בנתב"ג ונעצר עם נחיתתו. היום (רביעי) הוא הובא להארכת מעצר ובית המשפט החליט להאריך את מעצרו בארבעה ימים. לפני כשבועיים, מי שהייתה רעייתו נישאה לאדם אחר וזה לאחר שלפני כשנה וחצי, בית הדין הרבני בחיפה פסק להפקיע את נישואיו בשל פסול בעד.

קראו עוד: נדיר: כך נפסלו נישואי סרבן הגט עודד גז

השופטת ענב יהב אמרה בהחלטתה כי למרות שעברו כמה שנים מהעבירות בגינן נעצר, "לאחר תקופה של מספר שנים, החשוד החליט לחזור לארץ, כשבידו דרכון מזויף, כך על-פי החשד. כך או כך, מדובר בעבירות נוספות שביצע תוך כדי יציאתו החוצה ותוך כדי חזרתו לארץ, ויש צורך בהותרתו במעצר ממש על מנת לברר את כלל החשדות כנגדו".

"אומר כי במקרה זה, החשש של הימלטות הוא ממשי, מוצק וברור, ולא מדובר בחשש בעלמא כפי שבדרך כלל יש בתיקים מעין אלה" קבעה השופטת והאריכה את מעצרו עד ל-9.2 כשהיא מתירה להכניס לו ציוד אישי למעצר. 

מבחינת בתי הדין, גז אינו סרבן גט, שכן - כאמור - הנישואים הופקעו בבית הדין הרבני בחיפה. הסיבה למעצרו אמש: יציאה מישראל בתחפושת ובזהות בדויה, תוך זיוף דרכון והיתול ברשויות.

כזכור, לפני כארבע שנים פרסמה ג', אותה עיגן גז, פוסט ברשת הפייסבוק ובו החלטת בית הדין הרבני להרחיקו מן הציבור בשל סירובו העיקש לתת לה גט. הפוסט פרסם למעשה את החלטת בית הדין הרבני לנדותו, ובאמצעות 'הרחקות רבנו תם' הפך לשיימינג ולקמפיין ציבורי נרחב. בעקבות הפרסום הודח גז מתפקידו כד"ר לפיסיקה באוניברסיטה ונודה מקהילתו ברעננה.

לאחר מספר חודשים חמק גז וברח מישראל בתחפושת ובזהות בדויה, תוך זיוף דרכון והיתול ברשויות. לאחר כחצי שנה הוא אותר בבלגיה על ידי חוקרי אגף העגונות בהנהלת בתי הדין הרבניים, ונעצר בשיתוף פעולה בין האינטרפול ומשטרת ישראל.

המחלקה הבינלאומית בפרקליטות המדינה בקשה מבלגיה את הסגרתו כדי שייגזר דינו בגין עבירות שהורשע בהן קודם לבריחתו, וכן על מנת שיעמוד לדין בגין עבירות פליליות שעבר בעת יציאתו מישראל שלא כדין. הסגרתו לא התבקשה על עצם סרבנות הגט.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

במקביל ועל מנת לתת רשת ביטחון לחירותה של האישה - פתח הרכב בית הדין הרבני בחיפה בראשותו של הראב"ד הרב אברהם מאיר שלוש, הרב דניאל אדרי והרב שמואל אברהם חזן בדיונים באשר לתוקף הקידושין של בני הזוג.

לאחר דיונים ממושכים, עדויות, חוות דעת וסקירות מקצועיות – הוחלט בצעד נדיר ביותר "לבטל את קידושיהם של בני הזוג גז ולהתיר את האישה מעגינותה". המשמעות: "מעמדה הוא כשל רווקה שלא נישאה מעולם".

לפני כשבועיים נישאה ג' לאדם אחר. ייתכן כי צעד זה הוא ש'שבר' את עודד גז להחליט להסגיר עצמו לישראל. האיש נחת אמש בנמל התעופה בן גוריון ונעצר עם ירידתו מהמטוס. כאמור, במהלך היום יובא בפני שופט לדיון בעניינו.

מנהל אגף העגונות בהנהלת בתי הדין הרבניים, הרב אליהו מימון, מסר: "בתי הדין הרבניים לא מתפשרים במאבק הנחוש נגד תופעת סרבנות הגט. חזרתו של גז ארצה ועצירתו בנתב"ג מעבירים מסר לכל סרבני הגט – לא תוכלו לחמוק מהדין ולהתעמר בנשותיכם. גז סבל במהלך ארבעת השנים האחרונות מניתוק מבני משפחתו וילדיו, נכשל במשימתו למנוע חיים חדשים מאשתו, ואף ייתן את הדין במשפט ויירצה עונש מאסר בפועל על זיוף דרכון ושימוש בזהות בדויה, ואולי אף הליך פילי בגין סרבנות גט".