אאא

בבית משפט השלום בירושלים נערך הצהריים (ראשון) דיון בבקשת המשטרה להאריך את מעצרו של הרב אליעזר ברלנד, מנהיג קהילת 'שובו בנים'.

נציג המשטרה אמר בדיון כי על פי החשד, הרב הבטיח לאנשים חולים כי הם יירפאו באם יעבירו אליו סכומי כסף גדולים, "בניגוד לכל היגיון", לטענת המשטרה.

עוד הוסיפו כי את סכומי הכסף הגדולים, העבירו לחשבונות בנק השייכים אל הרב ברלנד ואל מקורביו, בלי לדווח על כך כנדרש לרשויות המס.

במהלך הדיון התברר כי החקירה החלה לפני מספר חודשים והיא עדיין בעיצומה, אך כאשר סיימו את החלק הסמוי בחקירה, הוציאו צווי מעצר.

בחקירתו במשטרה טען הרב ברלנד כי הוא מקבל פדיונות בתמורה לברכות רק מאנשים שפנו אליו, וכי מדובר בסכומי כסף קטנים בהרבה.

נציג המשטרה טען כי יש להאריך את מעצרו שכן יש חשש לשיבוש הליכי חקירה ויש סיכוי שיברח מהארץ, כפי שעשה בחקירה הקודמת נגדו.

השופט אלעזר ביאלין הכריע להאריך את מעצרו של הרב, באומרו כי "המסמכים שהונחו בפניי מבססים ברף סביר ובעוצמה חשד סביר ואפילו בחלק מהמקרים ברף גבוה. המשיב קשר עם אחרים לקבל כספים בסכומים של עשרות אלפים וזאת לאורך תקופה".

"עוד אנו למדים שהמשיב ויתר הקושרים שימשו למסחטת כספים. מדובר בעבירות בהיקף רחב ושיטתי שבוצעו לאורך תקופה. נכון הוא שהחקירה בעניינו של המשיב הייתה ידועה וחלק מהתלונות היו ידועות. אלא שהמשטרה החוקרת העדיפה לבצע חקירה סמויה וממושכת".

לאחר הארכת מעצרו, פונה הרב ברלנד לבית החולים, שם יעבור בדיקות רפואיות.

 המעצר והמהומות ב'שובו בנים' (צילום: חיים גולדברג, כיכר השבת)

כפי שפורסם מוקדם יותר ב'כיכר השבת', המשטרה פשטה בכוחות גדולים מאוד על השיעור שמוסר הרב בשעה 4:00 לפנות בוקר בבית הכנסת של 'הקהילה', הציגו בפני הרב ברלנד צו מעצר ולקחו אותו לביתו, שם ערכו חיפושים בסיוע כלבנים ולאחר מכן עצרו את הרב ואת רעייתו הרבנית.

מלבד הרב נעצרו עוד חמישה חשודים, המוגדרים כגובי כספים ובכירים ב'שובו בנים', כאשר הערכה היא כי צפויים מעצרים נוספים בפרשה.

כאמור, במהלך החקירה נגבו עדויות של למעלה מ-200 אנשים, כאשר החשדות הן עבירות של עושק, קבלת דבר במרמה והלבנת הון. החקירה נערכת על-ידי צוות חקירה מיוחד של מחוז ירושלים בפיקודו של מפקד המחוז ניצב דורון ידיד ובשיתוף רשות המסים, ביטוח לאומי ורשויות נוספות.

לפי החשדות של המשטרה, הרב ברלנד גבה כספים עבור חלקות ברכות, כאשר חלק מהאנשים לקחו הלוואות או נתנו מרכושם לרב ברלנד בכדי לזכות בברכה. התעריף, לפי החשד, נגבה לפי חומרת המחלה.

לפי החשד של המשטרה, אנשים חולים קיבלו הבטחות שווא, כמו כן הובטח לשחרר אנשים ממעצר או לנכים לקום על הרגליים. באחד המקרים, כאשר החולה נפטר ביקשה המשפחה את כספה בחזרה אך אז התבקשה לתת תרומה נוספת בכדי שבן משפחתם יקום ראשון בתחיית המתים.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

במהלך החיפוש שביצעה המשטרה התגלו קופסאות שהכילו טיפות וכדורים, שחולקו כ"תרופות פלא", כאשר בבדיקות שנערכו התברר כי מדובר בטיפות אנטיביוטיות, וכן נתפס כסף מזומן.

במהלך מעצרו של הרב ולקיחתו אל הניידת המשטרתית נפצעו שני שוטרים במהומות שפרצו במקום, המשטרה השתמשה ברימוני הלם והשוטרים ספגו אבנים וסלעים.

גורם בכיר בקהילת 'שובו בנים' המקורב לרב ברלנד אמר ל'כיכר השבת' כי "הרב נוטל מדי יום מספר תרופות, פעם ביומיים רופא מבקר אותו ועוקב אחר מצבו. הרב והרבנית בני 82+, הרבנית סובלת מסכרת כרונית והרב עובר טיפולים לשיקום משלושה גידולים של המחלה בגופו ומתפקד עם כליה אחת!

"לא מובן למה המשטרה בחרה את המעצר המתוקשר הזה, שכבר ערכו חיפושים בביתו של הרב ולא מצאו דבר. ההתנהלות הזו של הרב לא חורגת משום התנהלות של כל גדול בישראל, בעצה וברכה ועזרה למוסדותיו. אנחנו מאמינים שבשעות הקרובות הכל יתברר כלא כלום".