אאא

פרסום ראשון: כוכב הזמר החסידי ליפא שמלצר מכר את ביתו ואת בית הכנסת שבבעלותו ל'נגיד' מחסידות סאטמר, בסכום של יותר ממיליון דולר. בשיחה ל'כיכר השבת' הוא אומר: "אני שמח שה'קירוב' שעשיתי בבית הכנסת הזה - יימשך".  

מדובר בבית ובבית כנסת הממוקמים ברחוב מוראיי, בעיירה איירמונט שבמונסי, ניו יורק, כאשר מתחת לאדמה ישנה מנהרה המחברת ביניהם. גודלם של שני המבנים עולה על 4,700 'פיט'.

את בית הכנסת המפואר ייסד שמלצר לפני כ-10 שנים והוא מעוצב בצורה אומנותית, בסגנון מוזיקלי ייחודי: כלי נגינה על החלונות, וארון קודש בצורת נבל עם מיתרים. בית הכנסת הפך לביתו השני של שמלצר, שהשקיע בו רבות כדי לקרב נוער נושר ואנשים שהתרחקו מהיהדות.

הבתים של הזמר, שנמכרו (ללא קרדיט)

הבתים של הזמר, שנמכרו (ללא קרדיט)
הגדלה

כיום הזמר מתגורר עם משפחתו בדירה יוקרתית בעירייה איירמונט שבניו יורק, לא הרחק מהדירה שמכר ל'נגיד' הסאטמראי.

בשנים האחרונות החל שמלצר לעסוק גם בעולם האמנות והציור, במקביל לעולם המוזיקה, כפי שהוא מספר ל'כיכר השבת': "אני מצייר בערך חמש שנים. זו תרפיה גדולה בשבילי, כי אני קופץ כל הזמן. כשאני מצייר, זה נותן לי להירגע ולפעול בעדינות".

בתוך כך, ל'כיכר השבת' נודע כי בימים אלו ליפא שמלצר עובד לסיים את ההקלטות לאלבומו החדש, ביידיש, שיראה אור בקרוב. העטיפה של האלבום החדש, תהיה ככל הנראה מפרי ציוריו.

 לצד אחד מציוריו (צילום: מתוך פייסבוק)

כזכור, הזמר המצליח ערך בשנה האחרונה שינוי דרסטי בהתנהלותו, כשחזר למראהו החסידי ולמוזיקה האותנטית, היישר ללב הקונצנזוס החרדי-חסידי, ולאחרונה אף הגיע לביקור בחסידות סקווירא, בה נולד וגדל - לאחר שנים רבות של נתק.

בשיחה ל'כיכר השבת', כעת עם מכירת בתיו, מתאר ליפא: "מכרתי את זה בהרבה פחות ממה שרציתי, וזה גם בסדר. כי אני לא בתחום של נדל"ן. אני שמח שיש מי שימשיך לעשות את מה שעשיתי בבית הכנסת הזה - לקרב אנשים לתורה ולמצוות".

"הנגיד החסידי רוצה לבנות שם מקווה ולשפץ את בית הכנסת, כך שייראה יותר חסידי. אני שמח שהיה לי בית כנסת יותר מעשר שנים, זה כמו משכן להשם בלבי".