אאא

בהנחיית שר החוץ ישראל כ"ץ, פנה משרד החוץ לרשויות היפניות בבקשה להוריד את האזרחים הישראלים מהאוניה ובדיקת אפשרויות בידוד אחרות.

במשרד החוץ מציינים כי הם נמצאים בקשר יומיומי עם הרשויות ביפן בעניין האזרחים הישראלים שנמצאים על האוניה מול חופי יפן.

שגרירות ישראל ביפן דואגת להבטיח שהאזרחים הישראלים מקבלים מענה לצרכיהם לרבות אספקה שוטפת של תרופות ואוכל כשר, כאשר הרשויות היפניות מסייעות בכל מה שנדרש. כמו כן הועברו חבילות של אספקה מהארץ. 

כמון כן בוחנים במשרד החוץ כיצד לסייע לאזרחים לשוב ארצה עם סיום תקופת הבידוד, לרבות הסדרת מכתב מהרשויות ביפן שמאשר סיום תקופת הבידוד שיאפשר לאזרחים לטוס חזרה לארץ.

לדברי השר כץ, "נעשה כל מאמץ להשיב ארצה את הישראלים שנמצאים על ספינת הקורונה, תוך הקפדה על התנאים הנדרשים כדי להגן על הציבור".

 דיווח מסין (צילום: ערוץ היוטיוב של איציק הסיני)

אתמול פרסמו קרובי המשפחה של אלו הנמצאים על האונייה: "ההורים שלנו לא פושעים לא מבריחי סמים ולא מתחמקים מהחוק. הם אזרחי המדינה שנסעו לטיול לאחר אסון כפול שקרה במשפחה. בפער של חודש ימים, נפטרו שתי אחיות".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

"מאחוריהם יש ילדים ונכדים, אזרחים טובים שעושים מילואים עובדים בכל קשת המקצועות שקיימים בארץ - מורים, מהנדסים בתחום הרפואי ועוד ועוד. כולם משלמי מיסים ואזרחים טובים".

הם האשימו: "היפנים מבחינתם שהאונייה תיעלם. הם עושים את הניסוי הגדול בהיסטוריה של בידוד מחלות, כשבעצם זה לא בידוד. מערכות האינסטלציה החשמל המיזוג אויר המזון התנאים הסביבתיים. כך שבעצם גם הבריאים חשופים יום יום לנשאים רבים. דבר שלא מתקבל על הדעת ואנחנו רואים את ממשלת יפן חברת הספנות וממשלת ישראל אחראיות למחדל הזה".

"היפנים אשמים משום חוסר המקצועיות שלא מעבירים אותם לבידוד רפואי" נכתב. "חברת הספנות שמתירה לממשלת יפן לעשות באנייה כשלה. והרשויות בישראל שמפקירות אותם בידי ממשלה אחרת עם סדרי עדיפויות שונים. התייעצנו עם פרופ' גליה רהב, מנהלת היחידה למחלות זיהומיות בבית חולים שיבא, שגם התפלאה שהבידוד הוא באנייה, ולא במתחם שמיועד לזה".

בסיום המכתב דרשו בני המשפחה הקמת צוות חירום שידאג להשבת הנוסעים הישראלים למתחם מוגן בארץ, על פי הכללים ההנדסיים והרפואיים המקובלים. "אי אפשר להמשיך לתת ליפנים לעשות באזרחים של ישראל ככל העולה על רוחם בזמן שמדינת ישראל צופה מהצד. יש פה ניגוד אינטרסים מובהק, ביננו לבינם, ואנחנו לא מוכנים להיות חלק מהניסוי הזה", סיימו.