אאא

משרד הבריאות הודיע כי הרשויות ביפן דיווחו הערב (ראשון), כי עוד ישראלית נוספה לרשימת הנדבקים, מלבד שני הישראלים, שדווחו הבוקר, ששוהים על ספינת "דיימונד פרינסס". על פי הדיווח, מצבם בחסדי השם קל. מספר נוסעים עדיין בתהליך בדיקה.

ממשרד הבריאות בתיאום עם משרד החוץ מעדכנים, כי נוסעת ישראלית נוספת אובחנה עם נגיף הקורונה. הנוסעת הורדה לפני זמן קצר מהספינה. עד כה אובחנו כאמור 3 חולים ישראליים בנגיף הקורונה.

במשרד החוץ, לא מרוצים מהטיפול של משרד הבריאות בנגיף הקורונה, והערב (ראשון), גורמים במשרד החוץ תוקפים ואומרים כי הם גורמים לבהלת יתר.

עיקר הטענה היא ההוראה של משרד הבריאות, לאלו החוזרים מארצות המזרח; תאילנד, הונג קונג, סינגפור ומקאו, להישאר בבידוד, גם מבלי שפיתחו תסמינים של הנגיף המדבק.

לפי אותם גורמים: "ההנחיה הזו כוללנית מדי והיא גורמת לפאניקה מיותרת ולא נצרכת בציבור", מנגד, במשרד הבריאות מבהירים , כי הם נוקטים בזהירות יתר - המתבקשת.

 פרופ' איתמר גרוטו, המשנה למנכ"ל משרד הבריאות - לפני טיסתו ליפן (צילום: מירי גרוטו)

יצוין, כי משרד הבריאות נמצא בקשר ישיר עם הרשויות ביפן שם כאמור, עוגנת הספינה, ארגון הבריאות העולמי ושאר הגורמים הרלוונטיים.

הישראלים שנמצאו חולים בנגיף הועברו לבית חולים ביפן, וישראל תשלח רופא מומחה שיעמוד בקשר ישיר עם הגורמים הרלוונטיים ביפן וילווה אותם בהליך הרפואי.

לגבי יתר הישראלים על הספינה, ככל שלא יימצאו חיוביים לנגיף, המשרד בקשר עם חברות הביטוח על מנת לבדוק את האפשרות להחזרתם ארצה בטיסה ייעודית ישירה באמצעות חברות הביטוח בהן הם מבוטחים. עם שובם הם ייכנסו לבידוד ומעקב רפואי.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

ממשרד החוץ נמסר, כי השר ישראל כץ מנסה לשכנע את היפנים לאפשר לכל הישראלים שעל האונייה לרדת ממנה ולהעביר אותם לבידוד בישראל, וזאת בשיתוף משרד הבריאות. יש ניסיונות לתאם שיחה בין כץ לשר החוץ היפני.

הספינה שתקועה כבר יותר מעשרה ימים ביוקוהמה שביפן כונתה "ספינת הקורונה" לאחר ש-355 בני אדם עליה חלו בנגיף. על הספינה נמצאים כ-3,700 נוסעים ואנשי צוות, בהם 15 ישראלים. החולים מועברים לבתי חולים ביפן, ושאר הנוסעים נמצאים בבידוד על הספינה.

במהלך הלילה עלה מניין המתים הרשמי כתוצאה מנגיף הקורונה בסין ל-1,665, לאחר שהרשויות הסיניות הודיעו כי 142 חולים מתו ביממה האחרונה במדינה. ביממה האחרונה אושרו 2,009 מקרים חדשים של הידבקות בנגיף, ובסך הכל נדבקו בו עד כה 68,500 בני אדם ברחבי סין.

מחוץ לסין מתו עד כה שלושה בני אדם שנדבקו בנגיף, ואדם נוסף מת בהונג קונג. אתמול הודיע משרד הבריאות הצרפתי כי תייר סיני שנדבק בנגיף מת במדינה. ברחבי העולם נדבקו בנגיף עד כה יותר מ-69 אלף בני אדם.