אאא

דרמה בכנסת: לראשונה בתולדות המדינה, יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין (הליכוד) מתפטר מתפקידו, ובכך יתאפשר ל'כחול לבן' למנות יו"ר מטעמם, בימים הקרובים. לאחר הודיע על התפטרותו במליאת הכנסת, נעל אדלשטיין את הישיבה ומסר כי דיוני המליאה יתחדשו ביום שני.

אמש, נועד אדלשטיין עם ראש הממשלה בנימין נתניהו. ב'ליכוד' שמרו על עמימות סביב הפגישה אמש בין השניים, עד להתפטרותו הבוקר של אדלשטיין.

בנאומו בכנסת, אמר אדלשטיין: "חברי הכנסת, אזרחי ישראל היקרים, ביום שני השבוע, בית הדין הגבוה לצדק קבע, שעל יושב ראש הכנסת להעמיד להצבעה עוד השבוע את בחירתו של יושב ראש הכנסת החדש".

אדלשטיין תקף בחריפות את בג"צ ואמר כי "החלטת בג"צ אינה מבוססת על לשון החוק, אלא על פרשנות חד צדדית וקיצונית. החלטת בג"צ סותרת את תקנון הכנסת. החלטת בג"צ מחריבה את עבודתה של הכנסת. החלטת בג"צ מהווה התערבות גסה ויהירה של הרשות השופטת בענייניה של הרשות המחוקקת הנבחרת!

"החלטת בג"צ פוגעת באופן חסר תקדים בריבונות העם ובריבונות הכנסת. החלטת בג"צ חותרת תחת יסודותיה של הדמוקרטיה הישראלית".

אדלשטיין הוסיף ואמר: "כדמוקרט, כיהודי-ציוני, כמי שנלחם נגד משטרים אפלים, וכיושב ראש של בית הנבחרים – אני קובע שהחלטת בג"צ היא החלטה שגויה וחמורה המביאה לידי ביטוי ליקוי מאורות מסוכן.

"חברי הכנסת, כמי ששילם מחיר אישי כבד של שנות מאסר ועבודות פרך על הזכות לחיות כאזרח במדינת ישראל, אין צורך בהסברים עד כמה אני אוהב את מדינת ישראל ואת עם ישראל.

"ולכן, כדמוקרט, כיהודי-ציוני, כמי שנלחם נגד משטרים אפלים, וכיושב הראש של הבית הזה – לא אניח לישראל להידרדר לאנרכיה. לא אתן יד למלחמת אחים! אפעל על פי רוחו של מנחם בגין אשר ביוני 1948, בימי האלטלנה, מנע מלחמת אחים.

"חברי הכנסת, אזרחי ישראל – בימים אלה העם שלנו זקוק לאחדות, זקוק לממשלת אחדות. בימים, בהם מגיפה מסכנת אותנו מבחוץ והשסע קורע אותנו מבפנים, על כולנו לנהוג כבני אדם, על כולנו להתעלות. על כולנו להתאחד.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

"אי לכך, למען מדינת ישראל ובכדי לחדש את הרוח הממלכתית בישראל - אני מתפטר בזאת מתפקידי כיושב ראש הכנסת. נתפלל, ואף נפעל, לימים טובים יותר".

התפטרותו של אדלשטיין תיכנס לתוקפה תוך 48 שעות מרגע שיגיש את מכתב ההתפטרות, מה שיעכב את כחול לבן מלמנות יו"ר כנסת חדש מטעמה - עד לשבוע הבא.

הישיבה הבאה של הכנסת תתקיים רק ביום שני הבא, אז צפויים בכחול לבן למנות את ח"כ מאיר כהן לתפקיד היו"ר.

לאחר ההשתלטות של כחול לבן על הוועדות, ולקראת ההחלפה הצפויה של יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, הבהיר הבוקר מספר 3 בכחול לבן, משה בוגי יעלון, כי "נחוקק חוק שימנע מנתניהו ללכת לבחירות רביעיות, כולל מניעה ממי שעומדים נגדו כתבי אישום להתמודד על ראשות הממשלה". 

(צילום: דוברות הכנסת, עדינה ולמן)
(צילום: דוברות הכנסת, עדינה ולמן)
(צילום: דוברות הכנסת, עדינה ולמן)
(צילום: דוברות הכנסת, עדינה ולמן)
(צילום: דוברות הכנסת, עדינה ולמן)
(צילום: דוברות הכנסת, עדינה ולמן)
(צילום: דוברות הכנסת, עדינה ולמן)
(צילום: דוברות הכנסת, עדינה ולמן)