אאא

ארבעה חודשים לאחר הפיגוע בבית האדמו"ר מקאסאן בחג החנוכה, הרופאים נאלצו לקבוע הלילה (שני) את פטירתו של הרב יוסף נוימן ז"ל, שנפצע באורח אנוש בפיגוע המצ'טה בחג החנוכה.

לפני כחודש פרסמה משפחתו של הרב ניימן הודעה על מצבו, בה נכתב כי: "אבא שלנו נדקר כמה פעמים במהלך מסע ההרג ההמוני במוצאי שבת. הסכין חדרה את גולגולתו ופגעה במוח. הוא גם סבל משלושה חתכים בראש, חתך אחד בצוואר וידו הימנית רוסקה. מצבו של אבא שלנו כל כך קשה, עד שעדיין לא ביצעו שום טיפול בידו הימנית".

"הרופאים לא אופטימיים בנוגע לסיכויים שלו לחזור להכרה" הוסיפו וציינו בעצב. "גם אם באורח פלא יתאושש באופן חלקי, הרופאים צופים נזק מוחי בלתי הפיך למוחו והוא יישאר עם שיתוק ויכולת הדיבור שלא תיפגע למשך כל חייו".

 מעצר הדוקר (צילום: מצלמות אבטחה, CRIME STOPPERS)

כזכור, בכתב האישום שהוגש נגד הדוקר מתואר כי תומאס כיסה את פניו באמצעות צעיף, נכנס לביתו של הרב ואמר, "אף אחד לא עוזב". אחר כך הוא הוציא מצ'טה והחל לדקור את הנוכחים במעמד הדלקת נרות חנוכה.

התביעה מאשימה אותו בחמישה סעיפי פגיעה בחופש הדת על ידי ניסיון להרוג וגרימת חבלות, אך בבית המשפט הוא אמר כי הוא כופר באשמה, ובני משפחתו מסרו כי הוא סובל מבעיות נפשיות.

הפיגוע הקשה התרחש בחג החנוכה, כאשר אדם, כהה עור, נכנס לביתו של האדמו"ר מקאסאן שבמונסי, הרה"צ רבי  לייבוש רוטנברג - רבה של קהילת נצח ישראל, כשהוא חמוש במצ'טה והחל לדקור את החסידים שחגגו את חג החנוכה. 

חמישה מהפצועים, בהם שניים שנפצעו באורח קשה - פונו לבתי חולים. עוד 10 חסידים שנדקרו ונפצעו קל, טופלו במקום.

האירוע התרחש בשעה 22:00, שעון מקומי, בזמן שהמתפללים הגיעו לבית הרבי לסעודת מלווה מלכה ומסיבת חנוכה. על פי הדיווחים בארה"ב, המחבל דקר באמצעות מצט'ה. המתפללים חסמו את דרכו והשליכו לעברו שולחן, אז הוא נמלט מהזירה.

כוחות הביטחון המקומיים הוזעקו למקום וניהלו מרדף אחר הדוקר שנמלט מהזירה עם רכב מסוג ניסאן, לאחר כשעתיים הוא נעצר במנהטן ונחקר בשעה זו.