אאא

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש הלילה (שני) במעונו בירושלים עם יו"ר כחול לבן בני גנץ, בניסיון אחרון להקים ממשלה בטווח הזמן המיידי, זאת לאחר קריאתו להקים ממשלת חירום לאומית שתטפל בהתפרצות הקורונה.

בעקבות כך אף הסמיך נתניהו את שר החוץ ישראל כץ לנהל במקומו את ישיבת הממשלה, שדנה כעת בעניין הסגר לפני ואחרי 'שביעי של פסח', כדי שיוכל להתפנות לפגישה זו.

הפגישה שעשויה להסתיים בהודעה דרמטית על הקמת ממשלה, באה זמן קצר לפני ש'מנדט' הרכבת הממשלה, שבידי גנץ, פוקע.

בהצהרתו המוקדמת הערב אמר ראש הממשלה: "אנחנו משקיעים מאמצים גדולים להקים ממשלת אחדות, עוד הערב אם אפשר. נקווה שנצליח בכך. וגם אם הדבר לא יקרה עד חצות, נעשה הכל וננסה לסיים את זה - נעשה כל מאמץ להוסיף באחדות, שהמדינה כל כך זקוקה לה בימים אלה".

אחר כך קרא בציוץ בטוויטר לבני גנץ להגיע למעונו ולקדם הקמת ממשלת אחדות: "בני, אני מחכה לך במעון ראש הממשלה בירושלים; בוא ניפגש ונחתום עוד הערב על הקמת ממשלת חירום לאומית שתציל חיים ותפעל למען אזרחי ישראל".

 נאום גנץ, הערב (צילום: מתוך הפייסבוק הרשמי)

גם גנץ התייחס בהצהרתו, מעט אחרי נתניהו, למאמצים שנעשו להרכבת הממשלה, ואמר: "עשינו כל מה שניתן כדי לשרת את אזרחי ישראל ולמנוע בחירות רביעיות, במציאות קשה כפי שאנחנו מתמודדים ונתמודד איתה. נתניהו והליכוד יודעים שאנחנו שותפים הגונים והם יודעים שישנם נושאים שבהם לא נתפשר, ובראשם שמירה על שלטון החוק והגנה על הדמוקרטיה הישראלית".
 
"לפני כמה ימים הגענו, נתניהו ואני, לסיכום הגון. בסיכום הזה הליכוד התפשר על חלק מרצונותיו וכן, גם אנחנו התפשרנו על חלק מרצונותינו. סיכום שקובע חלוקה הוגנת ושם את טובת המדינה לפני הצרכים האישיים והפוליטיים של כל אחד מהשותפים הפוטנציאליים", הוא הוסיף. "אני אומר לכם בידיים נקיות, הגענו לסיכומים ואני מקווה ועומד על כך שנממש אותם לטובת אזרחי ישראל. אין לנו דרך אחרת, זהו צו השעה".

יו"ר כחול לבן הוסיף: "נתניהו הבין שאין לו יכולת למשול לבד והוא זקוק לסיוע שלי בהתמודדות ובניהול המשבר. מצב החירום אילץ אותי להתפשר על הכוונה שלא לשבת עמו בממשלה אחת. מצב החירום שנכפה על העולם כולו ועל מדינת ישראל לא מאפשר לאף מנהיג לעצום עיניים, לאטום אוזניים ולהתעסק באגו של עצמו".

יצוין, כי במהלך כל שעות הערב המשא ומתן בין צוותי המשא ומתן של כחול לבן והליכוד, בניסיון להתגבר על הפיצוץ שאירע לאחרונה במגעים, בעיקר בסוגיות שיבטחו את מעמדו של נתניהו ובחלוקת הסמכויות בוועדה לבחירת שופטים.