אאא

פרסום ראשון: לאחר שבשבועות הקרובים, כפי המתוכנן, המשק יתחיל להחזיר את עצמו, ואף לפי הצפי, בתי הקפה והקניונים יפתחו, קבוצת חרדים הגישו עתירה לבג"ץ, להתיר את מנייני התפילות. העתירה תידון מחר (חמישי) בשעה 9 בבוקר. 

בפתח העתירה מציינים העותרים, "החובה להתפלל במניין הוא מהיסודות הכי בסיסיים של כל אדם שומר תורה ומצוות, לא ניתן לומר קדיש ללא מניין, לא ניתן לשמוע קריאת התורה ללא מניין וכן חזרת הש"ץ, ברכו, ברכת כהנים, יזכור וקדושה.

בהמשך העתירה לבג"ץ מבקשים העותרים, כי למדינה לא תהיה זכות לאסור מנייני תפילות - שבהם שומרים על הכללים כנדרש על פי הוראות משרד הבריאות. לא ייתכן שיהיה מותר להפגין במרחק של 2 מטר ורק תפילה - תיאסר.

 תפילת מרפסות בבית שמש. צילום: יעקב לדרמן

לטענתם, בדיוק כמו שנכנסים למרכזי הקניות ולאוטובוסים, עשרים איש כל פעם - ואף הם לא שומרים על הכללים, כך לא ייתכן שלא תותר במדינה היהודית ליהודים להתפלל כל אחד סמוך לבניין מגוריו - עם מרחק של שני מטרים אחד מהשני ובאוויר הפתוח.

יתירה מכך, מציינים העותרים, כי לא יתכן שעשרים שכנים יכולים לטייל באותו מאה מטר יחד באותו זמן. ואסור לעשר אנשים לרדת למטה להתפלל תוך מרחקים גדולים זה מזה - שני מטרים.

ל'כיכר השבת' נודע, כי מדובר על קבוצת חסידים. שרוצים שהמדינה מצידה תתיר את התפילות במניין ולא תאסור. והם מצידם יבקשו אישור מהרבה שלהם איך לעשות ומתי. וכל מגזר בהתאם להנחיות של גדולי התורה שלהם.

עוד נודע ל'כיכר השבת', כי האישור העקרוני לפנות לבג"ץ ניתן לעותרים ע"י הראב"ד הגר"מ שטרנבוך, הראשל"צ הגר"ש עמאר, הגר"צ בוארון והרב קופשיץ מבית שמש, ועוד רבים מגדולי ישראל, שהסכימו לעצם העתירה - אך לא הסכימו לתת לגיטמיציה לעתירות לבג"ץ.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

בנוסף, מי שעומד מאחורי העתירה - הוא אחד מגדולי האדמו"רים - שתמך מאחורי הקלעים בעתירה המדוברת.

את העתירה לבית המשפט העליון, הגיש הרב שלום סגל מתל אביב, באמצעות עורכי הדין החרדיים; ישראל ענדען וישראל הכט מבית שמש.

העותר הרב שלום סגל, אומר ל'כיכר השבת': "מדובר בהישג אדיר, עצם כך שהסכימו לעתירה - ולא דחו על הסף, זה אומר שיש ממש בעתירה, יש לנו תמיכה מקיר לקיר של גדולי ישראל, כי לפי העתירה שלי מדובר על כך, שההוראות ישמרו באדיקות - על פי משרד הבריאות".

העתירה שהוגשה לבג''ץ (מסמך 1)
העתירה שהוגשה לבג"ץ (מסמך 1)
הגדלה
העתירה שהוגשה לבג''ץ (מסמך 2)
העתירה שהוגשה לבג"ץ (מסמך 2)
הגדלה
העתירה שהוגשה לבג''ץ (מסמך 3)
העתירה שהוגשה לבג"ץ (מסמך 3)