אאא

פרסום ראשון: מנהלי הגנים של ילדי 'החינוך המיוחד' החרדים פנו היום (שלישי) במכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו, שר האוצר משה כחלון, שר החינוך רפי פרץ וסגנו מאיר פרוש, בקריאה דחופה להצלת גני אלו השייכים למוכש"ר ('מוכר שאינו רשמי').  

במכתב, עליו חתומים מנהלי ארגוני החינוך המיוחד, המספקים שירותים לכ-30 אחוז מילדי גני החינוך הללו בישראל, הם דורשים את ההתגייסות המיידית של השרים וראש הממשלה כדי שתינתן להם האפשרות "לקיים את המסגרות באופן תקין, על מנת לאפשר גם לילדים אלו לחזור למסגרת לימודים במצב סביר, כמו שאר הילדים במצבם".

המנהלים מלינים על כך שהגננות של הילדים בחינוך המיוחד החרדי מקבלות ממשרד החינוך תקצוב נמוך משמעותית מכל גננת חינוך מיוחד במסגרת מקבילה בציבור הכללי, וכי גם השכר הבסיסי שכן אושר להן מתוקצב בחוסר משמעותי.

"בימים אלו, שכל המשאבים הארגוניים צריכים להיות מופנים לניהול הארגון במצב חירום, כמו כל ארגון חיוני בימים אלו, אנו מבקשים מכם למצוא פתרון מיידי להפרשי התקצוב שנדרשים לנו על מנת להפעיל את גני החינוך המיוחד, מבלי להתמודד עם השלמת תקצוב שמונחת לפתחנו כבר זמן רב", כתבו המנהלים והוסיפו: "בימים אלו, יהיה מאוד קשה לבוא לעבודה בכוחות רעננים, כפי שהילדים צריכים וזקוקים את הגננות המסורות, במציאות שבה שכרן מתוקצב בצורה חלקית" .

 ההבטחה - שהופרה (מתוך מצלמות הכנסת)

המנהלים תובעים כי הממשלה תדאג לתקציב חירום מיידי, שיכסה את ההפרש בשכר הגננות "כפי שהבטיח מנכ"ל משרד החינוך בוועדת החינוך, וכפי שהבטיח ראש אגף תקציבים לחברי ועדת הכספים שייעשה עד תום חודש 02.2020 - דבר שלצערנו לא התקיים".

דוד שרפר, יו"ר פורום המוכש"ר, אומר ל'כיכר השבת', כי כעת כשהחינוך המיוחד נקרא לשוב ללמד, חובת הממשלה לסייע למוסדות לשוב לפעילות. "במציאות שנוצרה בימי הקורונה, החובה לקיים את החוק ולתקצב באופן שיוויוני את גני החינוך המיוחד במוכש"ר הופכת קריטית יותר ויותר", הוא מסביר.

לדבריו, כאמור, בעקבות המאבק המשותף של ההורים והמנהלים, הבטיח ראש אגף התקציבים לחברי ועדת הכספים שהדבר ייעשה עד סוף חודש פברואר האחרון, ואנו תובעים את מימוש מיידי של ההבטחה זו".

המכתב המדובר
המכתב המדובר

יצוין, כי המנהלים החתומים מייצגים את רוב גני החינוך המיוחד החרדי. ביניהם ניתן למנות את מנכ"ל רשת 'עלה' יהודה מרמורשטיין, מנכ"לית 'סולם'  אסתר ארנסטר, יעקב ליברמן מנכ"ל רשת גני חב"ד, יצחק גולדקנופף יו"ר ומייסד מוסדות פתחיה, מנכ"ל מרכז חינוכי 'הזית' שאול רוטנברג, דוד פרוש מ'קרית הילד',  גבריאל קוסובר מנהל 'ולמדתם', אשר זורביין מנכ"ל מרכז שיקום ילדים, מרדכי עציון מנהל 'אהל פרידה לאה', תרצה שרייבר מנכ"לית 'טף לטף' במודיעין עילית, אליאב ביטון מנכ"ל 'חמדת בניה' באשדוד ומשה הלפרט מגני 'חיוך בלב'.