אאא

לצד שריו הבכירים, ראש הממשלה בנימין נתניהו הכריז אמש (שני) על ההקלות הדרמטיות במגבלות הקורונה. 'כיכר השבת' עושה סדר, מה מותר ומה אסור. באשר לפתיחת בתי הכנסת, גורמים בממשלה מעריכים כי בתי הכנסת לא ייפתחו בשבועיים הקרובים.

ביקור משפחה: מותר לבקר בני משפחה ממדרגה ראשונה, כולל סבא וסבתא, אך לא לחבק ולא לנשק.

חתונות: בל"ג בעומר יתאפשר לקיים חתונות של עד 50 משתתפים, ללא ריקודים וללא מגע. רק חופה וקידושין.

ברית מילה: יותר קיום ברית מילה בהשתתפות של עד 19 אנשים (במקום 10).

בתי כנסת וישיבות גדולות: חל איסור לפתוח.

כיתות ז-ח וישיבות קטנות: מותר לפתוח בכפוף ל'מתווה הקפסולות'.

ל"ג בעומר: איסור להדליק מדורות ואיסור עלייה להר מירון. הממשלה תצטרף להכריע האם להטיל סגל כללי. 

ביטול המגבלות: בכ"ב סיוון (14 ביוני) יבוטלו לגמרי מגבלות ההתקהלות.

גנים: ביום ראשון הגנים יחזרו לפעול. טרם התקבלה החלטה באשר למשפחתונים ומעונות היום.

מקוואות: נקבע כי לצד המגבלות הקיימות עד כה - במקווה גברים עד 3 אנשים ובמקווה נשים תוך תיאום הגעה מראש - יהיה נוכח אחראי מטעם המפעיל לצורך קיום הוראות התקנה.

פתיחת עסקים: החל מהבוקר (שלישי) הותרה פתיחת פעילויות ועסקים נוספים ובכלל זה: ספריות, כל סוגי הטיפולים (שאינם רפואיים) בגוף האדם, רפואה משלימה, מלונות וצימרים, שמורות טבע, אתרי מורשת וגנים לאומיים, גני חיות וספארי.

שחייה: הותרה הפעלת בריכות שחייה עבור ספורטאים תחרותיים ובריכות טיפוליות. כמו כן, על אף איסור ההגעה לחוף הרחצה, יותר מעבר בחוף לצורך פעילות ספורט ימית.

קניונים ושווקים: נקבע כי מועד הפעלת הקניונים, השווקים וחדרי הכושר יהיה ביום ה׳, 7 במאי, 2020.

התנאים לקניונים: מפעיל קניון יחויב בעמידה בכללים לשם שמירה על בריאות הציבור ויחתום על כך באמצעות טופס מקוון המצוי באתר משרד הכלכלה, שיועבר להמשך טיפולה של הרשות המקומית. במסגרת הכללים ימונה עובד שיהיה אחראי לביצוע הפעולות לשם שמירה על בריאות הציבור בקניון. יעשה ויסות של כניסת האנשים לקניון, לרבות עובדי הקניון, כך שבכל עת לא ישהו אנשים בקניון ביחס של יותר מאדם אחד לכל 20 מ"ר.

יוצב שלט לעניין מספר השוהים המותר במקום. תיעשה הקפדה על שמירת מרחק של 2 מטר בין האנשים בקניון לרבות בתורים. יסומנו מקומות מיועדים לממתינים בתור וכן שלטים לעניין שמירה על מרחק. מפעיל של קניון יקפיד ככל הניתן שלא יהיו במעלית יותר מ-2 אנשים. תיעשה הקפדה על שמירת כללי היגיינה לרבות חיטוי משטחים. בשטחי הקניון יוצבו מתקנים עם חומר לחיטוי ידיים במקומות נגישים וזמינים. לא תתאפשר ישיבה לצורך אכילה בשטח הקניון.

התנאים לשווקים: תותר פתיחה של שוק קמעונאי לאחר אישור ראש הרשות המקומית ובכפוף לתנאים הבאים: הרשות המקומית תווסת את כניסת האנשים לשוק, לרבות העובדים ובעלי העסקים, כך שבכל עת לא ישהו אנשים באזור הפתוח לציבור ביחס של יותר מאדם אחד לכל 20 מ"ר. הרשות המקומית תקבע ותיישם מנגנון להגבלת מספר השוהים בשוק, וכן תציב שלט לעניין מספר השוהים המותר במקום.

הרשות המקומית תקפיד ככל האפשר, על שמירת מרחק של 2 מטרים לפחות בין אנשים בשוק רבות בתורים וזאת לשם מניעת צפיפות. יסומנו מקומות המיועדים לתור ויוצב שלט לעניין שמירה על מרחק. תיעשה הקפדה על כללי היגיינה וחיטוי משטחים.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

בשטחי השוק יוצבו מתקנים עם חומר לחיטוי ידיים. הרשות המקומית לא תאפשר ישיבה לצורך אכילה של מבקרים בשטח השוק ולא תאפשר כניסת אנשים שאינם עוטים מסיכה לשוק.

התנאים לספריות: מפעיל ספרייה יחויב בתנאים נוספים הכוללים הצבת מחיצה בדלפק ההשאלה למניעת רסס, והפרדת ספרים שהוחזרו לספרייה למשך 3 ימים.

התנאים לחנויות: בנוסף נקבע לגבי חנויות או עסקים לטיפולים לא רפואיים כי המפעיל רשאי להכניס מספר לקוחות ביחס של אדם על כל 15 מ"ר משטח המקום הפתוח ללקוחות, או יחס של 2 אנשים לכל קופה לפי הגבוה מביניהם.

מגבלת ה-100 מטר בוטלה: בוטלה המגבלה על תפילה במרחק של 500 מטרים ממקום המגורים.

מעליות:  במקום ציבורי ובמקום עבודה נקבע כי בבניין של מעל 5 קומות תתאפשר שהייה של חצי מהתפוסה המירבית המותרת במעלית (אפשרות לשהייה של מעבר ל-2 אנשים במעלית).