אאא

ראש הממשלה בנימין נתניהו, השתתף היום (חמישי), בוועידת מנהיגי מדינות המובילות בהתמודדות עם מגפת הקורונה, באירוח קנצלר אוסטריה סבסטיאן קורץ.

הוועידה הייתה בהמשך לוועידת המנהיגים שהתקיימה לפני כשבועיים, והבוקר התכנסו המנהיגים בשנית בכדי לדון בצעדים לחזרה לשגרה בטוחה בצל הקורונה ובהכנות לאפשרות של התפרצות שנייה של הנגיף. המנהיגים החליפו רעיונות ודרכי פעולה, ודנו בכלי מידע וניטור, טיפול באוכלוסיות בסיכון והפעלת מערכת החינוך. כמו כן, המנהיגים דנו בדרכים שיאפשרו חזרה בטוחה של תעשיית התיירות והתעופה לפעילות.

בוועידה, שהתקיימה באירוח קנצלר אוסטריה סבסטיאן קורץ, השתתפו ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו, ראש ממשלת אוסטרליה סקוט מוריסון, ראש ממשלת דנמרק מטה פרדריקסן, ראש ממשלת יוון קיריאקוס מיצוטקיס, ראש ממשלת צ'כיה אנדריי באביש, ראש ממשלת נורווגיה ארנה סולברג וראש ממשלת סינגפור לי הסיין לונג.

ראש הממשלה נתניהו הציג את דרכי הפעולה והדילמות המרכזיות באסטרטגיית היציאה הישראלית ובהכנות הנדרשות להתפרצות שנייה של המגפה בישראל.

רה"מ הציג את המדיניות הישראלית באשר לאזורים האדומים, לבקשת קנצלר אוסטריה וראש ממשלת אוסטרליה, שביקשו ללמוד מישראל על הפיתרון בנושא, ואמר: ״בודדנו את המקבצים והתייחסנו אליהם בצורה נפרדת. הכנסנו את צה״ל לאזורים אלה – צה"ל סיפק להם מזון וסיוע, עד שהורדנו את ההתפשטות לרמה סבירה, ואז פתחנו את האזור. הוצאנו את האנשים החולים שם מהבתים לבתי מלון. נשאלת השאלה 'האם אפשר שתהיה מדיניות ממוקדת בניגוד להסגר לאומי׳, והתשובה היא – בהחלט כן. הניסיון שלנו מוצלח מאוד.״

קנצלר אוסטריה עדכן את המנהיגים בפרטי פגישה שהתקיימה בימים האחרונים בנושא ייצור, מחקר ופיתוח בהשתתפות נציגי המדינות. בפגישה הציגה כל מדינה את התעשיות ומכוני המחקר הפועלים בה למען המאבק בנגיף הקורונה כדי לקדם שיתופי פעולה ביניהם.

ראש ממשלת נורווגיה וראש ממשלת צ׳כיה הציגו את תוכניות הניטור המקיפות המופעלות במדינותיהם, הכוללות מעקב דיגיטלי, על מנת לאתר שרשראות הדבקה ולמנוע התפשטות רחבה של המגפה.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

המנהיגים סיכמו, כי מערך הסייבר הישראלי יוביל התייעצות של המדינות השותפות בנושא בסיסי נתונים, ללא פגיעה בפרטיות. כמו כן, סוכם כי יתקיימו מפגשים ייעודיים בתחומי התיירות והתעופה בין שרי התיירות של המדינות בהובלת יוון, וכן התייעצויות בנושא פתיחת בתי הספר בהובלת דנמרק.

״למעשה, אף אחד לא יודע מה יקרה כשנפתח את הכלכלות שלנו ואת בתי הספר, במיוחד עבור הילדים הקטנים יותר שאינם יכולים ליישם את הריחוק החברתי ומדביקים זה את זה. עלינו להיות מוכנים לאפקט אקורדיון. נפתח את הכלכלה, אך עלינו להיות מוכנים לאפשרות שניאלץ שוב לסגור", אמר נתניהו בדיון.

"מה שעשינו, ואתם עשיתם אולי את אותו הדבר, היה לפרסם לציבור מתי ניאלץ לקחת צעד אחורה. הוצאנו הנחיות ברורות - אמרנו לאוכלוסיה מהם התנאים שבהם נכווץ בחזרה את האקורדיון על פי מספר מסוים של הדבקות ביום, שיעור הכפלה, ומספר מקרים קשים", הסביר נתניהו את ההחלטה.

"הנקודה האחרונה שלי היא בנושא הטיסות. ההיי-טק הוא חלק גדול מהכלכלה שלנו. לפני יומיים נמכרה כאן חברה תמורת מיליארד דולר, בעסקה שנוהלה דרך זום. אנשים השקיעו מיליארד דולר בחברת היי-טק בירושלים, בזום! איני חושב שזה פתרון, משום שאנשים ירצו לנסוע, לדבר עם אנשים ולהכיר אותם", אמר ראש הממשלה והוסיף, כי ישראל תשמח להיכנס להסכמים של טיסות בטוחות והדגיש את הצורך בחידוש קווי התעופה לארצות הברית.