אאא

בירושלים, בקריית יערים, בחולון ובמודיעין עילית - אלו הערים שבמהלך השעות האחרונות התברר כי במוסדות חינוך שבהן, התגלו תלמידים חולי 'קורונה', במה שמעורר דאגה מפני גל שני של המגיפה.

בבית הספר הגימנסיה העברית בירושלים התגלו עד כה 104 תלמידים חולים מאומתים בנגיף, לצד 15 אנשי צוות ו-3 הורים.

בנוסף, תלמיד בכיתה ז' בחטיבת ביניים "הרטמן" אובחן גם כן כחולה קורונה וחבריו נכנסו לבידוד.

בתום הערכת מצב שהתקיימה אמש בראשות ראש העיר ירושלים, משה ליאון, הוחלט כי הלימודים בירושלים יתקיימו כסדרם וכל בתי הספר יפתחו מלבד הגמנסיה. עוד נמסר כי ההנחיה כי אין חובת הגעה ללימודים עדיין תקפה.

בחולון, תלמיד כיתה ז' מבית ספר 'קציר', אובחן כחולה 'קורונה', בעקבותיו כ-120 תלמידים מכיתות ז', ושישה מורים בבית הספר, ייכנסו לבידוד של שבועיים, בהתאם להנחיות משרד הבריאות.

 הצהרות נתניהו ושרי האוצר והחינוך, אמש (צילום: לע"מ)

בישיבה תיכונית בקרית יערים - טלז סטון אובחנו עד כה שמונה תלמידים חולים ב'קורונה', לאחר שביום חמישי שעבר, מסרה המועצה כי תלמיד בישיבה, המונה 26 תלמידים, אובחן כחולה.

בשלב זה ממתינים להשלמת הבדיקות של יתר התלמידים בישיבה וקיים חשש להדבקה נרחבת יותר.

כזכור, כפי שנחשף ב'כיכר השבת', תלמיד כיתה ב' בתלמוד תורה מרכזי בשכונת ברכפלד במודיעין עילית התגלה כחולה בנגיף. בעקבות כך, כל ילדי כיתות ב' בתלמוד התורה בו לומד הילד החולה, קיבלו הודעה על ביטול הלימודים והנחיה להיכנס לבידוד.

בנוסף, מאחר ואחיו של הילד החולה לומדים בכיתות ד' וו' בחיידר, הוחלט לבטל את הלימודים בכיתות אלו כצעד של זהירות עד לביצוע בדיקות לאחי התלמיד שנדבק.

במקביל, הוריהם של עשרות ילדי כיתה ב' מזמינים עבורם בדיקות קורונה, באמצעות קופות החולים בהן הם מבוטחים, זאת כדי לוודא אם אכן גם הם חלילה חולים.

בהצהרה מיוחדת שנשא אמש (מוצאי שבת) ראש הממשלה בנימין נתניהו הוא הזהיר מפני "עלייה תלולה בימים האחרונים". לדבריו, "זה עדיין מעט יחסית למקום שבו היינו, אבל זה בפירוש שינוי כיוון. מוקדם מדי לומר אם זה שינוי מגמה כללית, אבל לא מוקדם מדי לומר שיש התרופפות כללית במשמעת. כל אחד רואה את זה. אני מודה, זה עובר על כולנו, גם עליי".

"יש לנו הצלחות גדולות מאוד במאבק בקורונה, הצלחות בקנה מידה עולמי", הוסיף ראש הממשלה, "אבל המגיפה בפירוש לא מאחורינו. היא משתוללת בעולם, והיא עדיין כאן בישראל - בינינו ובתוכנו. כיבינו את הלהבות הגדולות של המדורה בארץ, אבל נשארו גחלים לוחשות וכל רוח קלה מפיחה בהן אש, ונושאת את התבערה למקומות אחרים. אף אחד לא חסין מזה.

"כל עוד לא נמצא חיסון לנגיף, הוא יחזור ויתפשט אם לא נקפיד על כללי הזהירות. כולנו מצווים להמשיך לחזור ולשמור על הכללים. כשאני אומר "כולנו" זה כולל אותי, את חבריי השרים, את חברי הכנסת, וזה כולל אתכם - אזרחי ישראל היקרים.

"הכללים הם פשוטים: לשמור על מרחק של שני מטר, לחבוש מסיכות במרחב הציבורי, לשטוף ידיים ולשמור על כללי ההיגיינה. אם לא נעשה זאת, לא תהיה ברירה אלא לחזור להגבלות במשק ובמרחב הציבורי. אם כן נעשה זאת, נוכל להמשיך לפתוח את הכלכלה שלנו, להחזיר את מקומות העבודה, להחזיר את הצמיחה, להחזיר את התקווה".

נתניהו הבהיר כי "מעכשיו נעשה שלושה דברים במקביל: נהדק את המשמעת שהתרופפה סביב כללי הקורונה, נעודד פעילות של עסקים שמכבדים משמעת זו, ונפעל נגד אלו שלא יקפידו על הכללים ובכך יסכנו את הבריאות של כולנו.

"צריך לזכור דבר אחד: הנגיף הוא קטלני מאוד. בהיעדר אמצעי הגנה הוא מתפשט בטור גיאומטרי והוא גובה קורבנות רבים בחיי אדם. מספר הנדבקים בעולם כבר חוצה את ה-6 מיליון, אתמול היה שיא במספר הנדבקים החדשים בעולם ביום אחד. לצערי, הנגיף גם לא מתרשם ממזג האוויר. הוא לא מושפע בכלל מאקלים. הוא מכה היום בעוצמה במדינות חמות כמו ברזיל, מקסיקו, הודו, פרו, ובאזורנו - באיראן, בטורקיה ובמצרים. הוא מכה גם במדינות קרות. בשוודיה - שמספר אזרחיה זהה לשלנו ושוויתרה ביודעין על הטלת הגבלות בריאותיות - ויש כאלה שהמליצו על דבר כזה בארץ - יש היום 4,300 מתים מקורונה. בבלגיה, שאוכלוסייתה גם היא זהה לשלנו, ושנקטה אמצעי זהירות אבל באיחור רב, יש היום קרוב ל-10,000 מתים.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

"לשמחתנו, בישראל זה לא קרה, אבל אנחנו כואבים את מותם של 284 קורבנות הקורונה, אנחנו משתתפים ביגונם של משפחותיהם ויקיריהם. בישראל לא הגענו למספרים מבעיתים כמו במדינות אחרות כי נקטנו צעדים יעילים ומהירים בזמן. אבל צעדים אלו גם גבו מחיר כבד מכלכלת ישראל. לכן עם הורדת קצב ההידבקות, והגענו לקצב הידבקות של בודדים ביום, החלטנו לפתוח בהדרגה את המשק – וביחד איתו את מערכת החינוך. זה הולך בד בבד".

נתניהו הוסיף ואמר: "אני מזכיר לכם, כשהודענו על הסרת ההגבלות, אמרנו שהפתיחה הזו תהיה ניסיונית, שהיא תושפע ממצב התחלואה. באחת מישיבת הממשלה, המשלתי זאת לנגינה באקורדיון – פותחים אותו כשהתחלואה נמוכה, מכווצים אותו כשהתחלואה גבוהה, זוהי שגרת הקורונה. קבענו גם מדדי אזהרה, שלפיהם נתכנס לדון אם יש צורך לכווץ את האקורדיון בחזרה. זוהי בדיוק הערכת המצב שעשינו היום עם חברי השרים והצוות המקצועי.

"ראשית, קבענו את הימים הקרובים כימי מבחן, לראות אם יש כאן שינוי מגמה שמחייב שינוי מדיניות, כמו סגירת מוסדות חינוך. כרגע החלטנו שלא לסגור את כלל בתי הספר, כי הנתונים לא מחייבים זאת. אני מאוד מקווה שלא נדרש לשנות החלטה זו בהמשך. שנית, אנחנו נעדכן השבוע את התו הסגול של בתי העסק ונתאים אותו למציאות, לשגרת הקורונה. אנחנו כל הזמן בודקים את עצמנו, מתקנים, מדייקים. שלישית, הנחיתי את השר לביטחון הפנים להגביר את הפיקוח והאכיפה של הכללים על ידי המשטרה. יש אכיפה מאוד מצומצמת בלשון המעטה, אנחנו נשנה את זה באמצעות המשטרה. ביקשתי גם ממשרד המשפטים לאפשר הפעלתם של פקחים עירוניים. חייבת להיות אכיפה. רביעית, שר החינוך יפעיל אמצעים נוספים כדי להבטיח את שמירת הכללים בבתי ספר. חמישית, נעודד אנשים להגיע לבדיקות ונעשה בדיקות יזומות במקומות שבהם פוטנציאל ההדבקה הוא גבוה.

"מה שאני מבקש מכם, אזרחי ישראל, זה להקפיד על העיקר. לא צריך להתפלפל, צריך פשוט לזכור את שלושת הכללים המרכזיים שלצערי הציבור שכח אותם: לשמור מרחק, ללבוש מסיכות ולשמור על היגיינה. עד שלא יימצא חיסון, אנחנו צועדים במסע ארוך כשלצידנו פעורה תהום".