אאא

המרכז הסורי למעקב אחר זכויות אדם, ארגון אופוזיציה סורי שדיווחיו נחשבים לאמינים יחסית, דיווח כי הלילה (מוצ"ש), תקפו כלי טיס שזהותם אינה ידועה יעדים של מיליציות פרו-איראניות באזור דיר א-זור שבמזרח המדינה. על פי הדיווחים, לפחות 12 בני אדם נהרגו בלפחות שמונה תקיפות.

מדובר בפעילים פרו-איראניים מעיראק ומאפגניסטן שמוצבים בסוריה ביוזמה איראנית בניסיון ליצור מאחז איראני קרוב יותר לישראל. בתקיפות הושמדו כלי נשק ותחמושת. לפי הדיווח, המיליציות שהותקפו קיבלו אספקה לפני כשלושה ימים מה שהופך את התקיפה עליהם למשמעותית בפגיעה בהצטיידות האיראנית באזור.

המומחים מציינים, כי מאחורי התקיפות יכולים לעמוד גם האמריקאים שפועלים באזור. יצוין, כי הסורים לא מיהרו הפעם להטיל את האשמה על ישראל כפי שהם נוהגים בדרך כלל לאחר תקיפה אווירית על יעדים איראניים במדינה.

התקיפה אמש מצטרפת לשורה של תקיפות מהאוויר נגד מטרות איראניות בסוריה, שתיים מהן בשבוע שעבר. לפני שבוע בלבד דווח על תקיפה במזרח המדינה של "כלי טיס שזהותו אינה ידועה", ואז נהרגו חמישה פעילים מהמיליציות הפרו-איראניות נהרגו במתקפה באזור אל-בוכמאל בגבול סוריה-עיראק. רמי עבד אל רחמן מהמרכז הסורי לזכויות אדם דווקא טען אז כי "ישראל כנראה אחראית" למתקפה - אבל גם אז בניגוד למקרים קודמים דמשק לא הטילה את האחריות על ישראל.

 מאירוע התקיפה הקודם (צילום: מתוך טוויטר)

גם ביום חמישי כזכור האשימה דמשק את ישראל בתקיפה במסיאף שבאזור חמה בסוריה. לפי מרכז המעקב, בתקיפה נהרגו תשעה בני אדם לפחות, ארבעה מהם סורים ועוד חמישה שזהותם אינה ידועה. ערוץ אל-מיאדין הלבנוני, שמקורב לחיזבאללה, דיווח כי המטוסים הישראליים תקפו ארבעה יעדים וחזרו לישראל.

בישראל כרגיל לא מתייחסים כלל לתקיפות באופן רשמי ושומרים על העמימות המוכרת שמאפשרת גם לסורים שלא להיגרר ולהגיב לתקיפות התכופות בשטחם.