אאא

ראש ישיבת יד אהרון הגאון רבי יהושע אייכנשטיין, יוצא בהאשמה חריפה כלפי הצעירים החילונים, משום ש"ההתפרקות" בבתי הקפה והמסעדות, כהגדרתו, הובילו להתפרצות הקורונה המחודשת - שפגעה גם בישיבות.

את שיחתו בפני תלמידיו הרבים הנמצאים ב'קפסולות', שתוכנה הגיע לידי 'כיכר השבת', פתח הרב אייכנשטיין כך: "נקל לשער כי בחורי הישיבה הנמצאים בקפסולה, מרגישים במעין מאסר; כלואים, ללא יכולת לצאת מהגבולות שהוגדרו להם. וזו הרגשה קשה, אם כן, מה העצה לזה?".

"אמנם, הרגשה זו של מאסר", ניחם ראש הישיבה, "היא רק כאשר מרגישים שנמצאים כאן משום שמוכרחים, בעקבות הכללים של משרד הבריאות המגבילים אותנו. לכן, העצה הראשונה היא: להפנים בתוכנו את הידיעה שנכנסו לכאן מרצוננו. חשוב מאוד שכל אחד יפנים בעצמו למה הוא נמצא כאן".

בשלב זה תקף כאמור הגר"י אייכנשטיין: "זה הזמן לחדד את נקודות ההבדל בין 'אוורור' ל'התפרקות'; הנה אנו רואים בחוץ, בפרט בבתי הספר הממלכתיים, שעד עתה היו כולם בעוצר, אסרו עליהם בילויים בבתי קפה ומסעדות, שזהו כל חיותם. וברגע שנפתחו מקומות הבילוי, הם השתחררו לגמרי, ללא גבולות וכללים, ובעקבות כך שוב התפרצה המגפה, ומוכרחים לסגור בתי ספר אחד אחרי השני".

הגר''י אייכנשטיין (צילום: קובי הר צבי)
הגר"י אייכנשטיין (צילום: קובי הר צבי)
הגדלה

"זהו המושג של פריקת עול: שהאדם פורק מעליו את כל העול, ומתמרד - נגד כל הכללים וההיגיון", דייק ראש ישיבת יד אהרן, "ובעקבות זאת, למרות שעל פי התוכנית היינו אמורים לחזור אחרי חג השבועות למתכונת רגילה, בכל זאת כאשר שוב נמצאים אלפים בבידוד, הכל חוזר אחורה, כי ההתפרקות גרמה לעשות נגד השכל".

את הציבור החרדי שיבח ראש הישיבה ואמר: "אמנם החרדים ב"ה הקפידו לשמור על הכללים, גם בעת שהוקלו ההגבלות, אבל לפי המצב הנוכחי, עדיין אנו מוכרחים להמשיך עם כל הכללים וההגבלות, למרות הקושי שבדבר".