אאא

ראש ישיבת פוניבז' וחבר מועצת גדולי התורה, הגאון רבי ברוך דב פוברסקי, מסר שיחה לרגל המצב בעולם החרדי בשל התחלואה הגוברת בנגיף הקורונה וההגבלות שבאו בעקבות כך, וקרא להורים להתנהג עם הילדים באווירה נעימה ולעשות בבית אווירה טובה.

את דבריו פתח ראש הישיבה ואמר: "עכשיו שכל הילדים בבית, אפשר למסור את החינוך לאבא. האבא לא מעניש האבא רק מנשק. מלך הוא מעניש. כל אחד רוצה מהילדים שלו גדלות. איך תעשה את זה? תשמור שיהיה בבית אווירה טובה".

הגרב"ד הוסיף ואמר: "להראות לילדים איך נראה בית יהודי על ידי הנשיקות של אבא. מלך הוא מעניש ושופט. כתוב, 'השיבנו אבינו לתורתך'. על ידי תורה זה הדרך להשיב, על ידי התורה נזכה להתקרב אליך. כשלומדים תורה ורואים איך שהאבא מתנהג על פי תורה זה משפיע מאוד.

"היום שהאבא ישפיע יותר על הילדים, כמו אבא אין כזה דבר. אבא זה אבא. על ידי תורה מתקרבים אל הקב"ה, אבא לא מעניש רק מנשק".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

בשלב זה עבר ראש הישיבה לדבר על הנעשה בעולם הישיבות: "איך אפשר לתקן את החילול מה שקרה בישיבות? חטאנו, לא שמרנו את מה שצריכים להיות בישיבה, חסר באהבת הבריות.

"כל אחד שיקבל עליו את המוסר ויגיד שהוא רוצה לשמור על כבוד הישיבה. רק אם יהיה תורה בנקיות. תמיד יש את שנאת החינם, שזה היה עוד בזמן מכירת יוסף. התפקיד שלנו בימים אלה שאין לנו ישיבות כסדרם, לתקן את כל הדברים האלה, לשמור על הישיבה שבזמן הלימוד הכל יהיה נקי רק תורה ואהבת ה'.

"לשמור על המידות טובות, לא לדבר לשון הרע ודברים בטלים. איך אפשר לדבר דברים בטלים בישיבה? כל מה שקרה לנו בידינו לתקן".