אאא

בתום הדיון הארוך בישיבת קבינט הקורונה, החליטו הערב (רביעי) השרים החברים בה על שורת הקלות משמעותיות בהגבלות - כפי דעת פרויקטור הקורונה, פרופסור רוני גמזו.

בין היתר החליטו לבטל את הסגר שהוטל בסופי שבוע, בניגוד לדעתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו שדווקא דחף להטלת סגרים נוספים.

במהלך הדיון, התפתח עימות בין פרויקטור הקורונה שטען כי סגר פוגע בכלכלה, לבין ראש המל"ל שטען כי בלי סגר לא יהיו תוצאות.

עם זאת, גמזו התריע כי "אף מדינה בעולם ברמת תחלואה גבוהה כמו בישראל לא מטפלת בתחלואה ללא סגר. ממשלת ישראל רגישה למצב החברתי-כלכלי העדין ולקשיים של הציבור ולכן נתנה בי אמון בדרך שאינה כוללת סגר מלא. זאת כנראה הזדמנות אחרונה לקו של מתינות. במידה והתחלואה לא תרד תוך שבועיים נאלץ לשקול הגבלות כולל אפשרות של הסגר מקומי או ארצי".

לאחר מכן, דנו משתתפי הקבינט על פתיחת השמיים מחדש, ולעת עתה הוסכם, כי פתיחת השמיים תתבצע בהדרגה, החל מעוד שבועיים - ב-16 לאוגוסט.

בנוסף, אישר הקבינט את מתווה גמזו לגבי הערים האדומות, (תוכנית רמזור) שיגביר את מעורבות המדינה בתוך מה שקורה בערים הללו.

המתווה לערים אדומות וכתומות

1. מערך תמיכה מאסיבי נרחב וסיוע לאוכלוסייה, תוך תמיכה בהנהלת הרשות המקומית.

2. שיפור קטיעת שרשראות ההדבקה בערים אלו בכלים מבצעיים בהובלת פיקוד העורף, בהקדם האפשרי.

3. הקפדה על בידוד של התא המשפחתי כדי למנוע הדבקה בין-משפחתית ומתן סיוע נקודתי למשפחות.

4. אכיפה וביצוע של המגבלות הנוכחיות על התקהלויות והתכנסות.

5. ניהול מערך פינויים גמיש תוך מתן מכסות מקומיות מעל הקריטריון הנוקשה, בניהול פיקוד העורף וקופות החולים.

6. הגבלות על מערכת החינוך – בתיאום עם מערכת החינוך.

7. הגדלת הסיוע של קופות החולים וניהול התחלואה ע"י משרד הבריאות.

עם שר הבריאות חילי טרופר, סיכמו כי יתאפשרו מופעי תרבות במרחבים פתוחים ב"ערים ירוקות" על פי מתווה שיסוכם בין שר הבריאות לשר התרבות והספורט.

לפני ההצבעה, היו חילוקי דעות אך ראש הממשלה בנימין נתניהו התערב לטובת המתווה של גמזו ואמר: "יש לנו כשבועיים, אם לא נצליח להוריד את הנתונים - נתכנס שוב להחליט על צעדים דרסטיים יותר".

בתגובה לפתיחת השמיים אמרה שרת התחבורה מירי רגב: "אני מודה לראש הממשלה בנימין נתניהו שנתן אור ירוק לפתיחת השמים. יחד עם שר הבריאות יולי אדלשטיין ושר החוץ גבי אשכנזי נפעל ליישום המתווה שיאפשר את פתיחת השמים ושמירה על התעופה הישראלית".

שר התיירות אסף זמיר התייחס לסוגיית פתיחת השמיים ואמר: "זו ‏בשורה חשובה לענף התיירות ולכלל אזרחי ישראל. פתיחת השמיים היא צעד הכרחי בדרך להתאוששות הכלכלה הישראלית ולשיקום תעשיית התיירות על כלל עובדיה, שספגו פגיעה אנושה בעקבות המשבר. אני מברך על ההחלטה החשובה הזו שתספק לרבים אופק לעתיד".