אאא

פרויקטור הקורונה, מנהל 'מגן ישראל' - התכנית הלאומית למאבק בקורונה, פרופ' רוני גמזו, סייר הבוקר (רביעי) בעיריית בני-ברק ונפגש עם ראש העירייה אברהם רובינשטיין וצוות חמ"ל הקורונה העירוני. בסיור השתתף האלוף רוני נומה שניהל את משבר הקורונה בעיר בגל הראשון.

נוכח נתוני התחלואה הקיצוניים בעיר דרש פרופ' גמזו לבצע בידוד משפחתי בכל אירוע של חולה מאומת - כבר משלב הסימפטומים, עוד בטרם התקבלה התשובה השוללת או מאשרת את היותו חולה בקורונה.

"הצלחתם להוריד את התחלואה באופן מרשים", אמר גמזו, "אבל לא תהיה ירידה נוספת בלי צעדים דרסטיים שתנקטו".

  (צילום: לע"מ)

עיריית בני-ברק הציגה בפני גמזו את תכנית העבודה לפיה היא פועלת ומפנה חולים מהעיר, מבצעת הסברה ואכיפה כנגד מפירי הנחיות.

בנוסף, הוצג בפני פרופ' גמזו סקר סרולוגי הנערך בעיר ולפיו לכל היותר 7.5% נדבקו בנגיף והחלימו. "המשמעות היא שעדיין פוטנציאל ההדבקה בעיר אדיר", אמר פרופ' גמזו.

גמזו ביקש ללמוד על דרכי האכיפה ואופן ביצוע החקירות האפידמיולוגיות, והורה על דרך פעולה תואמת לעיר בה מרבית ההדבקות מתרחשות בבית.

רוני נומה ציין במהלך הפגישה כי עיר צפופה כמו בני ברק מחייבת התנהלות שונה, היות וההדבקות ברובן מתרחשות לפי בית אב, וכי למרות שיתכן ויוכנסו משפחות לבידוד בטעות - אין מנוס מביצוע דרישתו של פרופ' רוני גמזו לבודד משפחות.

 (צילום: לע''מ)
(צילום: לע"מ)

"בעיר אדומה מהרגע שהופיע סימפטום, המשפחה נכנסת לבידוד, בלי להמתין לבדיקה ותוצאותיה. רק לאחר שלילה משתחררים - משום שבעיר אדומה הסיכוי שסימפטומים מלמדים על תוצאה חיובית גבוהים משמעותית", הסביר פרופ' רוני גמזו וציין כי הדרישה הזו נועדה למנוע "בידוד עירוני מלא", כשכוונתו לסגר כולל.

גמזו הוסיף ואמר כי "אני מודאג לקראת החזרה ללימודים ופתיחת בתי הספר והת"תים בכל רחבי הארץ, אבל כאן ובערים אדומות הרבה יותר". גמזו אמר כי ישנו מתווה לפיו בערים אדומות מערכת החינוך לא תיפתח.

נציגי העירייה הצהירו כי יפעלו בהתאם להנחיות של משרד החינוך והבריאות כאשר האלוף במיל' רוני נומה אמון על סוגיית הישיבות.

ראש העיר אברהם רובינשטיין אמר כי במידה ותנתן הוראה שלא לפתוח מוסדות, בחלק מהקהילות היא עלולה להתקל בהתנגדות.

האלוף במיל' רוני נומה ציין כי קיים אינטרס להחזיר את הבחורים לישיבות במתווה הקפסולות כדי להפחית את הצפיפות בבתים גם ברמה האפידמיולוגית וכי הוא מקדם מתווה בהתאם יחד עם משנה למנכ"ל משרד הבריאות פרופ' איתמר גרוטו.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

 (צילום: לע''מ)
(צילום: לע"מ)

גנזו הביע חשש כי "הגענו לרמת תחלואה מסויימת שאיננה יורדת במצב של מדינה פתוחה. אנחנו מתקרבים לחגי תשרי ובתי החולים והקופות יודיעו לנו שהם מתקרבים לקצה, הקו שלי הוא לאפשר לחיות במקביל לנגיף אבל ברגע שבתי החולים יסבירו שניצלנו את האשראי, לא נוכל להמשיך במתכונת הזו"

ראש העיר רובינשטיין הגיב ואמר: "ביקשנו בגל הראשון ופונים כעת שוב לפיקוד העורף להקים אוהלים ליד בתי הכנסת כדי לאפשר לנו לנהל את התקופה הזו. אנחנו זקוקים לכאלף בתי כנסת כאלו לחגים בכדי שלא להגיע להתקהלויות בבתי הכנסת".

בעיריית בני ברק ציינו כי תכנית העבודה שלהם לחגים כוללת מנייני חצרות ושורת הנחיות מגובות בפסקי הלכה שתמנע התקהלויות דוגמת שוק ארבעת המינים ושמחות בית השואבה.

"שיתוף הפעולה שלנו עם פקוד העורף הוא מדהים והסנכרון מלא, אנחנו עושים הכל כדי לקטוע את שרשרת ההדבקה", הבהירו בעיריית בני ברק.