אאא

המחלקה לחקירות שוטרים בפרקליטות המדינה הגישה לבית המשפט המחוזי בבאר שבע כתב אישום נגד חמישה שוטרי מג"ב בגין שוד מזויין, תקיפה הגורמת חבלה של ממש, קשירת קשר לביצוע פשע, תקיפה בנסיבות מחמירות, התעללות בחסר ישע, השמדת ראיה ועבירות נוספות.

כתב האישום כולל 14 אישומים שעיקרם עבירות אלימות ורכוש שביצעו שוטרי מג"ב כלפי פלסטינים בעת שהיו במסגרת תפקידם.

על פי כתב האישום, שהוגש על ידי עו"ד עדי וולנרמן מהמחלקה לחקירות שוטרים בפרקליטות המדינה, במספר הזדמנויות במהלך חודש יולי, בעת שהיו הנאשמים בניידת משטרתית במסגרת תפקידם סמוך לפירצה בגדר ההפרדה ליד מעבר "מיתר", כשהם לובשים מדי מג"ב וחמושים בנשק משטרתי, ותוך שהם מנצלים את סמכויותיהם ומעמדם, שדדו הנאשמים כספים מפלסטינים שנכנסו לישראל דרך הפרצה.

את מעשיהם אלו ביצעו השוטרים הנאשמים תוך שהם מנצלים את חולשתם של הפלסטינים, לעיתים תוך שהם מאיימים עליהם בנשק ואף מכים אותם, ומתוך הנחה שמכיוון שמדובר בשוהים בלתי חוקיים הם לא יפנו לרשויות אכיפת החוק להתלונן. בחלק מהמקרים עטו הנאשמים רעלות ומסיכות פנים כדי למנוע זיהויים.

בנוסף, בחלק מהמקרים ביצעו הנאשמים את המעשים תוך שנקטו בשיטה במסגרתה חלקם השתמשו בכוח נגד הפלסטינים, כיוונו לעברם נשק, שוחחו עמם והציגו בפניהם מצג לפיו הנאשמים, במסגרת תפקידם, בודקים אותם ועורכים חיפוש על גופם, וזאת בעת שנאשם אחר לקח לניידת את התעודות והארנקים של הפלסטינים וגנב משם כסף.

בחלק מהמקרים תיעדו הנאשמים את האלימות בה נקטו כלפי הפלסטינים באמצעות תמונות וסרטוני וידיאו במכשירי הטלפון הניידים שלהם. בתום המשמרות, על אף שהיו בתפקיד, נמנעו הנאשמים מלדווח על החיפושים שערכו ועל השימוש בכוח בו נקטו ולא רשמו כל דו"ח בעניין.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

המחלקה לחקירות שוטרים ביקשה מבית המשפט לעצור ארבעה מהנאשמים עד תום ההליכים המשפטיים נגדם, עו"ד עדי וולנרמן מהמחלקה לחקירות שוטרים ציינה בבקשת המעצר כי "הנאשמים ביצעו את מעשיהם, בעודם לבושים מדי משטרה וחמושים בנשקים משטרתיים. הנאשמים ניצלו את מעמדם ואת האמון שניתן בהם ועשו שימוש במדיהם ובחזותם כשוטרים כדי להטיל אימה על קרבנותיהם ולהכניעם לצרכיהם. מעשיהם של השוטרים מעידים כי אין לאלו עכבות והם אינם חוששים לבצע מעשי עבירה קשים בחסות תפקידם המשטרתי.

"הנאשמים חברו זה לזה לביצוע עבירות שוד מזויין, תקיפה בנסיבות מחמירות, התעללות ועוד. הם תיעדו חלק מהמעשים בתמונות ובסרטונים, ביצעו את העבירות באופן שיטתי בהזדמנויות רבות ואף פעלו בתחכום ופיתחו 'שיטה' במטרה להסוות מפני הנשדדים את דבר הגניבה. חלק מהעבירות נעשו באכזריות ובאלימות חמורה תוך שימוש בנשק חם לצורך ביצוע העבירה. מחומר הראיות עולה כי הנאשמים אף סיכמו להמשיך בפעילות העבריינית ולשדוד פלסטינים בהזדמנויות נוספות, תוך שסיכמו על העלאת הסכומים הנגנבים ועל החרפת האלימות הננקטת".

המחלקה לחקירות שוטרים מבקשת מבית המשפט המחוזי לעצור ארבעה מהנאשמים עד תום ההליכים המשפטיים נגדם.

ממשמר הגבול נמסר בתגובה: "אנו רואים בחומרה את המעשים הפסולים והחריגים שבגינם הואשמו הלוחמים המשרתים בחיל בשירות סדיר. ללוחמים המבצעים מעשים מעין אלו שעומדים בסתירה מוחלטת לערכי החיל אין מקום בשורותיו. בהתאם החל הליך לסיום שירותם במג"ב לאלתר במקביל להליך המשפטי הפלילי שיתנהל נגדם".