אאא

שר הביטחון בני גנץ קיים הבוקר (ראשון) הערכת מצב ביטחונית, בהשתתפות הרמטכ"ל רא"ל אביב כוכבי, על רקע המצב בדרום, במסגרתו טרור הבלונים נמשך ובמהלך הלילה אף שוגרו רקטות לעבר העיר שדרות.

בסיום הערכת המצב אמר גנץ כי "על כל בלון או רקטה שינחתו בישראל ויפרו את ריבונותה רשומה כתובת אחת - חמאס. בשיגור הרקטות והבלונים ראשי החמאס שורפים את הענף שעליו תושבי רצועת עזה יושבים ופוגעים ביכולתם לחיות בכבוד ובביטחון".

 שיגור הרקטות, הלילה (צילום: מצלמות אבטחה, דדי פולד)

לדבר גנץ, "צה"ל יגיב בעוצמה על כל הפרת ריבונות עד להשבת השקט המוחלט בדרום. אם בשדרות לא יהיה שקט גם בעזה לא יהיה שקט".

בתוך כלך נמסר כי בשעות הקרובות יעבור שר הביטחון וראש הממשלה החליפי בדיקות רפואיות ולכן ייעדר מישיבת הממשלה.

המתיחות הביטחונית החלה אמש כאשר כמה מאות פלסטינים הגיעו לגבול רצועת עזה, באזור מעבר קרני, השליכו מטעני חבלה ורימונים, הבעירו צמיגים והתקרבו אל גדר המערכת. לוחמי צה"ל פעלו להרחיקם באמצעים לפיזור הפגנות. בנוסף, במהלך השבת הופרחו בלוני תבערה ופרצו כ-30 שרפות ביישובי עוטף עזה.

 זירת הנפילה בשדרות (צילום: דוברות המשטרה)

בתגובה, תקפו מטוסי חיל האוויר יעדי טרור של ארגון החמאס ברצועת עזה. דובר צה"ל מסר כי "במהלך התקיפה הותקפו מתחם צבאי ותשתיות תת קרקעיות של ארגון הטרור חמאס".

בתגובה לכך, סמוך לשעה 01:00 בלילה, נשמעה אזעקת צבע אדום בעיר שדרות וביישוב איבים. כעבור דקות ספורות נמסר מצה"ל כי זוהו שני שיגורים משטח רצועת עזה לשטח ישראל שיורטו על ידי לוחמי ההגנה האווירית באמצעות מערכת 'כיפת ברזל'. המשטרה מסרה כעבור זמן קצר כי רקטה אחת נפלה ליד בית בעיר שדרות ובמקום יש נפגע אחד קל מרסיסים ושני נפגעי חרדה. עוד נמסר כי נגרם נזק למבנה.

 התקיפה ברצועת עזה, הלילה (צילום פלסטיני)

בעקבות ירי הרקטות, במהלך הלילה, תקף חיל האוויר שוב ברצועת עזה. מדובר צה"ל נמסר כי "מטוסי קרב וכלי טיס של צה"ל תקפו יעדי טרור נוספים של ארגון הטרור חמאס בדרום רצועת עזה. במהלך התקיפה הותקף מתחם צבאי לאחסון אמצעי לחימה רקטיים של ארגון הטרור חמאס".

במקביל, ישראל הודיעה על סגירת מרחב הדיג ברצועת עזה. ההחלטה התקבלה בתום התייעצויות ביטחוניות, בסיומה אישר שר הביטחון, בני גנץ את המלצת הרמטכ"ל, מתאם פעולות הממשלה בשטחים וגורמי הביטחון, והורה על סגירת מרחב הדיג ברצועת עזה לחלוטין, באופן מיידי ועד להודעה חדשה.