ישראל במלחמהישראל במלחמה
מצווה כהלכה

במעמד הרב הראשי לישראל: הופרשו תרומות ומעשרות מיינות יקבי ברקן וסגל

120 אלף ליטר של יין הופרשו מ12 מיליון ליטר במעמד הפרשת תרומות ומעשרות של היקבים. את המעמד כיבדו הרב דוד לאו, הרב הראשי לישראל, והרב מיכה הלוי, רבה של פתח תקווה: "אשריכם שבזכותכם אפשר לייצר יין בכשרות מהודרת כזו" (יין ואלכוהול, שיווקי)

הרב הראשי בפתיחת המיכל לאחר אמירת סדר הפרשת תרו"מ (צילום: יחצ)

הרב הראשי לישראל הגר"ד לאו שליט"א, רבני ערים, ראשי מערכות הכשרות, ראשי מערך הכשרות ביקבי ברקן וסגל, נבחרי ציבור וראשי מועצות דתיות, השתתפו שבוע שעבר ביום חמישי במעמד הפרשת תרומות ומעשרות ליינות יקבי ברקן וסגל.

כבר בשעות הבוקר המוקדמות, הגיעו למקום תלמידי הכיתות הגבוהות מאחד מתלמודי התורה בבני ברק, יחד עם המלמדים. התלמידים התכנסו באודיטוריום שבמרכז המבקרים, והאזינו בקשב רב לשיעור מפיו של הרב יוסף פרומוביץ, ראש מערך הכשרות של יקבי ברקן, שסקר באזניהם את חשיבות מצוות הפרשת תרומות ומעשרות והמצוות התלויות בארץ.

לפני קיום המצווה, נתכנסו בחדר הישיבות של יקבי ברקן הרב חיים יהודה דייטש, ראש מערכת הכשרות של בד"ץ חוג חתם סופר פתח תקווה, הרב יואל טוביאס רב שיכון ו' בבני ברק והרב שלמה בן עזרא רב מועצה אזורית גזר והחתימו את מנהלי היקבים על ייפוי כח להפרשת תרומות ומעשרות.

לאחר אמירת סדר הפרשת תרומות ומעשרות וברכה בשם ומלכות מפי הרב טוביאס, רב שיכון ו' בבני ברק, נתכבד הרב הראשי לישראל, הגר"ד לאו שליט"א, לפתוח את מגופת המיכל הענק ממנו נשפכו 120 אלף ליטר של יין מתוך 12 מיליון ליטר יין. לאחר סיום ההפרשה כולל תרומה גדולה, יצאו הנוכחים בריקוד של מצווה.

במסגרת סעודת מצווה, שהתקיימה לאחר קיום מצוות ההפרשה במרכז המבקרים של יקבי ברקן שבקיבוץ חולדה, בירך יעקב ז'קי בר, בעלים ויו"ר דירקטוריון חברת טמפו את האורחים.

בדבריו אמר כי מצוות הפרשת תרומות ומעשרות מסמלת את החיבור של מצוות שבין אדם למקום ובין אדם לחברו, תוך שקישר את הדברים לפרשת השבוע. בסיום דבריו הודה לרב הראשי ואמר: "כשם שזכינו לקבל את פניך בשנה זו כאן ביקבי ברקן, כן נזכה בשנה הבאה בע"ה לעלות כולנו ירושלימה ונאכל שם את מעשרותינו".

הרב הראשי לישראל, הגר"ד לאו שליט"א, הביא את הסברו של הסבא מקלם, לעובדה שבנימין, הילד השנים עשר שנולד ליעקב אבינו והשלים את שבטי ישראל, נקרא בסופו של דבר בשם שאביו העניק לו בנימין ולא בשם שאמו העניקה לו, בן אוני. "לבנימין שנולד כיתום, הייתה אפשרות לבחור בחיי יתמות ולצפות לרחמי וחסדי הסובבים אותו. בנימין החליט לא להיקרא בשם בן אוני שמצביע על יתמות ולחיות בצילה, אלא להשתלב בחיי עשיה ויצירה."

"כשעמדנו לפני זמן קצר ליד המיכלים הגדולים והתכבדתי לפתוח את הברז ולהפריש כמות גדולה כל כך של יין משובח, שניתן למכור אותו באלפי כסף וזהב, אמר לי בעלי היקב, ר' יעקב ז'קי בר: "ברוך השם, השנה אנחנו שופכים כמות גדולה של יין, יותר מכל השנים שעברו מאז התחלנו לייצר כאן יין". ראיתי יהודי שמח ומאושר על כך שנפלה בחלקו הזכות לשפוך כמות עצומה כזאת של יין, לשם מצווה".

הרב הראשי העלה על נס את סידורי הכשרות המוקפדים שהונהגו ביקבי ברקן וסגל על ידי מערכות הכשרות הנותנות את ההכשר, אשר יוצאים אל הפועל על ידי ראש מערך הכשרות ביקב, הרב יוסף פרומוביץ ואמר: "כל גדולי ישראל, סומכים על הכשרות שלו".

הרב הראשי לישראל, שיבח את היוזמה להביא את תלמידי החיידרים בכדי שיראו במו עיניהם את קיום מצוות הפרשת תרומות ומעשרות: "בעת כזאת, כאשר מצוות הפרשת תרומות ומעשרות מתוקנת ונעשית כהלכתה, חשוב וראוי שהילדים יראו איך מקיימים מצווה זו בפועל". את דבריו סיים באומרו: "אשרי מי שעושה את רצון בוראו ועושה זאת תוך כדי חינוך של ילדים, כפי שהדבר נעשה היום ביקבי ברקן".

הרב טוביאס, פירט את הידורי הכשרות המחמירים שעל פיהם מיצרים את היינות ביקבי ברקן וסגל: "השגחת הכשרות מתבצעת לאורך כל השלבים, כאשר כל צעד מלווה בהשגחה צמודה של משגיחי כשרות מיומנים, העושים את מלאכת הקודש במסירות נפש. בשעת הבציר, המשגיחים לא זזים מהכרמים יום ולילה. רק בזכות המסירות העילאית של צוות המשגיחים, בראשותו של הרב פרומוביץ ובזכות היד החופשית המוענקת ללא הגבלה על ידי מנהלי יקבי ברקן וסגל, אנו יכולים להתגאות ברמת הכשרות המהודרת". הרב טוביאס פנה אל בעלי ומנהלי היקב ואמר בהתרגשות: "אשריכם שבזכותכם אפשר לייצר יין בכשרות מהודרת כזו, שכל גדולי התורה בארץ ובעולם סומכים עליה".

בין המברכים רבה הראשי של פתח תקווה,הרב מיכה הלוי: "זו פעם ראשונה בה אני זוכה להשתתף ולראות עין בעין את אופן קיום מצוות הפרשת תרומות ומעשרות ביקב על כל פרטיה ודקדוקיה. לסדר זה יש משמעות מיוחדת והוא עצמו מעיד על מהותה של המצווה".

בדבריו, פירש בדרך ייחודית את המשנה הראשונה במסכת ברכות תוך שהוא מקשר זאת במשניות נוספות במסכת תרומות. דרשתו זכתה לגילויי התפעלות מצד כל הנוכחים.

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר